To πρώτο ζευγάρι πατέρα – γιου που παίζει στο ΝΒΑ, έστω και σε φιλικό παιχνίδι, έγιναν τα ξημερώματα της Δευτέρας ο Λε Μπρον και ο Μπρόνι Τζέιμς!

Σε μια ιστορική στιγμή, που δεν είχε ξαναδεί το ΝΒΑ, πατέρας και γιος έπαιξαν στον ίδιο αγώνα, στην ήττα των Λος Άντζελες Λέικερς 114-118 από τους Φίνιξ Σανς, μπροστά σε 9.494 θεατές στο Παλμ Ντέζερτ, της Καλιφόρνια.

Ανήμερα των 20ών γενεθλίων του, ο Μπρόνι Τζέιμς πέρασε στον αγώνα προετοιμασίας στο δεύτερο 12άλεπτο και έπαιξε συμπαίκτης με τον πατέρα του, τον “Βασιλιά” του ΝΒΑ, ο οποίος αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

“Εξωπραγματικό” σχολίασε αργότερα μέσω των social media ο ΛεΜπρον Τζέιμς, γεννημένος στις 30 Δεκεμβρίου 1984, που εισέρχεται στην 22η σεζόν του στο ΝΒΑ!

Ο ΛεΜπρον πρόλαβε να πετύχει 19 πόντους στο ημίχρονο που έπαιξε και συγκεκριμένα σε 16 λεπτά, ενώ ο Μπρόνι δεν σκόραρε, έχοντας 0/1 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 λάθη.

O Μπρόνι Τζέιμς επιλέχτηκε το καλοκαίρι στο Νο 55 του ΝΒΑ Draft από τους Λέικερς.

Γεννήθηκε όταν ο ΛεΜπρον ήταν 21 ετών κι από μικρός, μεγάλωσε στα γήπεδα του ΝΒΑ, πλάι στον διάσημο πατέρα του.