Με… όπλο την άμυνά του, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 74-68 στο ΣΕΦ, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στη φετινή EuroLeague.

Στη 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε για πρώτη φορά ενώπιον του κοινού της, με το ΣΕΦ να είναι σχεδόν γεμάτο και έφτασε σε μια δύσκολη νίκη, μετά από ένα μέτριο έως κακό παιχνίδι.

Από τον Ολυμπιακό, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Σάσα Βεζένκοφ (17π., 11ρ.) και Εβάν Φουρνιέ (15π., 5ρ.).

Ο Μουστάφα Φαλ επέστρεψε στη δωδεκάδα του Ολυμπιακού μετά από 4,5 μήνες και αγωνίστηκε για 06:28 έχοντας 2 πόντους και 1 ασίστ.

Από την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, η οποία στην 1η αγωνιστική νίκησε την Μπαρτσελόνα, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Ντεϊβίντας Σιρβίντις (17π.) και Σιλβέν Φρανσίσκο (13π., 6ασ.).

Ακολουθεί διπλή αγωνιστική την προσεχή εβδομάδα, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται την Τρίτη (15/10, 21:15) την Αρμάνι Μιλάνο και να παίζει την Παρασκευή (18/10, 20:30) στην Κωνσταντινούπολη με την Εφές.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Βεζένκοφ, Φουρνιέ να σκοράρουν, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-6, με ένα buzzer beater τρίποντο του Παπανικολάου στο τέλος της περιόδου.

Η Ζαλγκίρις είχε στο πρώτο δεκάλεπτο 3/10 δίποντα, 0/7 τρίποντα και 6 λάθη!

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 18 πόντους (25-7 στο 14′), όμως σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Τρινκιέρι… εμφανίστηκε στο παρκέ, έφτασε τα 11 επιθετικά ριμπάουντ και μείωσε σε 35-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει 1/8 τρίποντα και τη Ζαλγκίρις 7/22 δίποντα και 2/14 τρίποντα! Εντυπωσιακό ήταν και το γεγονός ότι οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 49 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (PIR), έναντι μόλις 3 των φιλοξενούμενων!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις πλησίασε στους 7 πόντους (48-41), αφού ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 52-43.

Μάλιστα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τον Φαλ, αφού οι Πετρούσεβ και Ράιτ είχαν από 4 φάουλ ο καθένας.

Οι Λιθουανοί έγιναν απειλητικοί και μάλιστα μείωσαν στους 2 πόντους (67-65) με ένα τρίποντο του Φρανσίσκο, 01:24 πριν το τέλος.

Ο Βεζένκοφ έκανε το 69-65 με ένα γκολ-φάουλ, έχασε τη βολή, ο Παπανικολάου διεκδίκησε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και έβαλε 1/2 βολές (70-65).

Ο Φρανσίσκο είχε και αυτός 1/2 βολές (70-66), ο Γκιεντράιτις αστόχησε σε τρίποντο, ο Βεζένκοφ έβαλε 4/4 βολές και ο Ολυμπιακός πήρε μια δύσκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68