O ΠΑΟΚ mateco κέρδισε τις εντυπώσεις, όμως ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε τη νίκη με 96-93 στο κεκλεισμένων των θυρών PAOK Sports Arena, στη 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Ο ΠΑΟΚ εξέτισε σήμερα την ποινή μιας αγωνιστικής από τον τελευταίο αγώνα των playoffs της περιόδου 2023-24, όπου είχε παίξει με τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, όμως ο Κέντρικ Ναν (27π. με 9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και το τελευταίο δεκάλεπτο (23-32) του στέρησαν μια σπουδαία νίκη.

Εκτός του Ναν, διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές είχαν οι Ματίας Λεσόρ (17π., 9ρ.) και Ντίνος Μήτογλου (13π., 12ρ.).

O Παναθηναϊκός είχε εκτός τους Αντετοκούνμπο, Γιουρτσεβέν και Οσμάν.

Φρανκ Μπάρτλεϊ (20π., 7ασ.), Σαβάρ Ρέινολντς (20π., 5ασ.), Ντεβόντε Άπσον (12π.) και Ρόκι Κρούζερ (10π.) ξεχώρισαν από την πλευρά των γηπεδούχων.

Ο Κρούζερ υπέστη διάστρεμμα και θα κάνει εξετάσεις.

Ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την Πόρτο την Τετάρτη (16/10, 20:15) για τη 2η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί η πρώτη “διαβολοβδομάδα” της φετινής EuroLeague, με τους εκτός έδρας αγώνες κόντρα σε Παρί (15/10, 21:30) και Ρεάλ Μαδρίτης (17/10, 21:45).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα στην επίθεση (11-6, 13-8), όμως δεν μπορούσε να βρει λύση στο μαρκάρισμα του Ναν που πέτυχε τους 11 από τους πρώτους 15 πόντους του Παναθηναϊκού (14-15), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 22-21.

Η ομάδα του Καντσελιέρι διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα και στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-44, με ένα τρίποντο του Ναν (16π. με 5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και με τον Παναθηναϊκό να έχει 2/10 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φορτσάτος και στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε ένα επιμέρους 10-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 6 πόντων (52-46), ενώ έφτασε μέχρι το +8 (70-62), λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (70-64).

Με τον Ναν να είναι ασταμάτητος και να φτάνει τους 27 πόντους χωρίς να έχει χάσει σουτ (9/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και χωρίς να έχει εκτελέσει βολή, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 72-72 (32′).

Μάλιστα, με τρίποντα των ΠαπαπέτρουΓκριγκόνις και με τους Σλούκα-Λεσόρ να αναλαμβάνουν δράση, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με διαφορά 6 πόντων (78-84 στο 36′).

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν στον πόντο (85-86 στο 38′), όμως με δύο τρίποντα από Γκραντ και Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 7 (85-92).

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ξανά απειλητικά (90-92), όμως ο Γκραντ πέτυχε το κρίσιμο καλάθι και ο Παναθηναϊκός έφυγε με μια πολύ δύσκολη νίκη (93-96) από το άδειο Παλατάκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96

Τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ:

Η photo gallery της αναμέτρησης με ένα κλικ:

Δείτε videos:

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: Εκπληκτικός Ναν στο 1ο ημίχρονο – 16 πόντοι με 7/7 σουτ (vid)

Stoiximan GBL: Το πανόραμα της κανονικής περιόδου 2024/25

Stoiximan GBL: Η βαθμολογία