Η ανατροπή των ανατροπών στο Unipol Forum! Η Ζαλγκίρις Κάουνας έχανε με -27 στα 03:12 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά νίκησε 85-82 την Αρμάνι Μιλάνο για την 4η στροφή της EuroLeague!

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν από το δεύτερο δεκάλεπτο στο +20, κατόπιν εκτοξεύθηκαν μέχρι το +27, προτού οι φιλοξενούμενοι μετατρέψουν το 64-37 σε 71-60.

Το παιχνίδι απέκτησε ξαφνικά ενδιαφέρον επειδή απέμεναν 06:15, ενώ λίγο αργότερα το 79-67 έγινε 79-76 με 3/3 τρίποντα και το ρολόι είχε 01:44!

Η Μιλάνο δεν συνήλθε ούτε την ύστατη ώρα, με αποτέλεσμα να καταγραφεί μία ανατροπή από αυτές που δεν λησμονούνται όσα χρόνια κι αν περάσουν.

Στα 18’6” ο Μπολμάρο μέτρησε 1/2 βολές, στα 17’6” το σκορ ήταν 82-83 με την κατοχή στα χέρια των φιλοξενούμενων και στα 16’7” ο Γκιεντράιτις έγραψε το 82-85 με 2/2 βολές.

Μιλάνο-Ζαλγκίρις

Ο Μπρουκς επιχείρησε το τελευταίο τρίποντο του αγώνα, αστόχησε, ο Μίτσελ πήρε το ριμπάουντ και όλα τελείωσαν.

Το σκορ της τέταρτης περιόδου ήταν 16-37, αλλά κυρίως το επιμέρους στα τελευταία 13:12 έγραψε 16-48!

Πρώτος σκόρερ για τη Ζαλγκίρις ήταν ο Ντόβιντας Γκιεντράιτις με 21 πόντους (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές).

Ο Σιλβέν Φρανσίσκο έβαλε 17 πόντους (οι 12π. στην τελευταία περίοδο) και μοίρασε 6 ασίστ, ενώ ο Ντεϊβίντας Σιρβίντις ακολούθησε με 11π.

Ο Νίκολα Μίροτιτς βρέθηκε σε καλή βραδιά (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και είχε την υψηλότερη αξιολόγηση, αλλά τι να το κάνει…

Σαβόν Σιλντς (14π.), Ζακ ΛεΝτέι (13π., 4ρ.), Λεάντρο Μπολμάρο (12π.) και Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς (11π., 4ασ.), ήταν οι έτεροι διψήφιοι της Μιλάνο.

Στη 2η θέση με 3-1 η Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία την Τρίτη είχε επικρατήσει και της Βίρτους στην Μπολόνια.

Στο 1-3 η απελπιστική Μιλάνο, θύμα μιας εκ των μεγαλύτερων ανατροπών στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 49-31, 66-48, 82-85