Με ένα επιμέρους 20-2 στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Βιλερμπάν νίκησε με 76-69 την Μπασκόνια, το βράδι της Παρασκευής στη EuroLeague, για να φτάσουν αμφότερες στο 2-2 ρεκόρ μετά από 4 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο.

Ήταν ένα εντυπωσιακό “ντεμαράζ” των Γάλλων, που έκαναν 20-2 στα τελευταία 5:10 του αγώνα, μετατρέποντας το εις βάρος τους, 56-67 σε 76-69.

Οι Βάσκοι έκαναν ένα πολύ κακό πρώτο μέρος, με μόλις 26 πόντους, όμως, μεταμορφώθηκαν στη Γ΄περίοδο, για να βάλουν 28 πόντους και να προσπεράσουν 53-54, πριν φτάσουν στο +8, στα 15 λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Βιλερμπάν αντέδρασε, μείωσε, έγινε σκληρή και έφερε τα “πάνω – κάτω” στο φινάλε!

Ο Τεό Μαλεντόν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης της, με 25 πόντους, από 5/10 τρίποντα, ενώ ο Σακό πέτυχε 14 πόντους, 10 εκ των οποίων στο πρώτο μέρος, που προηγήθηκε  με 38-26!

Ο Τσίμα Μονέκε πέτυχε 18 πόντους για την Μπασκόνια, 15 είχε ο Ντόντα Χολ και 10 ο Καμάρ Μπάλντγουιν, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Μάρκους Χάουαρντ έμεινε στους 7, με 2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 38-26, 53-54, 76-69