Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 94-74 την ΑΕΚ το βράδι της Δευτέρας, στην 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL στο ΟΑΚΑ, παρουσία 8.500 φίλων του.

Για 30 λεπτά ήταν κυρίαρχος, έφτασε στο +34, πριν η ΑΕΚ κόψει τη διαφορά στους 14, για να τελειώσει ο αγώνας στους 20 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός είχε 11 διαθέσιμους παίκτες, αφού Σλούκας-Μωραΐτης έμειναν εκτός, μαζί με τους Οσμάν-Γιουρτσεβέν που δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο έκανε την επανεμφάνισή του, μετά το κάταγμα στον αντίχειρα.

Με την ευκαιρία αυτή, ο Αταμάν έδωσε χρόνο και ρόλο στον Λορένζο Μπράουν, που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 22 πόντους, ενώ κι ο Μάριους Γκριγκόνις (27π.) έμεινε σχεδόν 26 λεπτά στο παρκέ, για να βρει καλό ρυθμό.

Λεσόρ και Ναν ακολούθησαν με 14 καο 12 πόντους, ενώ ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 11.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έπαιξε 13 λεπτά, κι ο Σαμοντούροβ 9.

Για την ΑΕΚ ο Γκόλντεν είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χαμπ κι ο Πράις από 14, ενώ 11 πέτυχε ο Κουζμίνσκας.

Μετά από τις δύο ήττες στη EuroLeague οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έδειξαν μέρος του εγωισμού τους, έπαιξε ρόλο κι η παρουσία περίπου 8.500 θεατών που είναι πολλοί για τα δεδομένα αγώνα πρωταθλήματος και ειδικά, βράδι Δευτέρας.

Είχαν διάθεση, είχαν ενέργεια, βρήκαν και μια ΑΕΚ που έμοιαζε “φάντασμα” των όσων καλών έχουμε δει στον πρώτο μήνα των επίσημων αγώνων της και για τα 3/4 του αγώνα πρόσφεραν “σόου”.

Διότι μετά το αρχικό 4-10 της ΑΕΚ, οι γηπεδούχοι έκαναν 15-2, για το 19-12, κι από το 23-19 του δεκαλέπτου, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20, 49-29 στο ημίχρονο.

Δεν έμειναν δε εκεί.

Με κυριαρχικό παιχνίδι πήγαν στο +34, 72-38, πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 72-40.

Κάπου εκεί… τα χάλασαν, ή μπορεί και λίγο να τους τα χάλασε η ΑΕΚ που χτυπώντας στο ανοιχτό γήπεδο, με γρήγορες επιθέσεις, έβγαλε από την πλευρά της τον δικό της εγωισμό.

Διότι ναι μεν υπάρχει διαφορά ποιότητας, αλλά το -34 σε 29 λεπτά αγώνα, δεν άρμοζε σε μια ομάδα με την εικόνα και τη σοβαρότητα που έχει δείξει έως τώρα αυτή του Ντράγκαν Σάκοτα.

Κι έτσι με επιμέρους σκορ 22-6, η ΑΕΚ έκοψε κατά 20 πόντους τη διαφορά, από τους 34 στους 14, πηγαίνοντας το σκορ στο 78-64 με 4:40 πια για το τέλος.

Ο Αταμάν έβαλε τις φωνές, πήρε τάιμ άουτ και έκανε έντονα παράπονα στους παίκτες του

Tα δεκάλεπτα: 23-19, 49-29, 72-40, 94-74