Στην καλή παρουσία που είχαν οι λεγόμενοι, βασικοί παίκτες, στάθηκε ο προπονητής του Παναθηναϊκού μετά τη νίκη, 94-74 τη Δευτέρα, επί της ΑΕΚ.

Συγκεκριμένα στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα, ο Αταμάν είπε:

“Για τρία δεκάλεπτα παίξαμε πολύ καλά, ειδικά στην άμυνα. Ήμασταν επιθετικοί, βρήκαμε πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό και στο transition, μετά την άμυνά μας

Νομίζω πως η ΑΕΚ είναι επικίνδυνη επιθετικά, το έδειξαν στα προηγούμενα παιχνίδια τους.

Όμως, κάναμε καλή δουλειά, με την επιθετική μας άμυνα. Ήταν ένα στοιχείο – κλειδί για εμάς.

Στο 4ο δεκάλεπτο με τους παίκτες πάγκου, με τους νέους παίκτες στο παρκέ χάσαμε την ισορροπία μας και δεχτήκαμε 22 πόντους σε 5 λεπτά. Επιστρέψαμε στο βασικό μας ροτέισιον και πήραμε μια καθαρή νίκη.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος με το ότι οι βασικοί παίκτες μας έπαιξαν καλή άμυνα, αυτό είναι σημαντικό για το μέλλον”.

Σε ερώτηση για την απουσία του Ομέρ Γιούρτσεβεν, εξήγησε:

“Κάνουμε ροτέισιον σε κάθε παιχνίδι, αλλάζουμε τους ξένους μας. Απόψε σκέφτηκα να δώσω περισσότερα λεπτά στον Αντετοκούνμπο, να δω σε τι κατάσταση είναι.

Γι’ αυτό κρατήσαμε εκτός τον Γιούρτσεβεν”.

Δείτε και όσα είπε ο Εργκίν Αταμάν στην κάμερα της ΕΡΤ, μόλις τελείωσε ο αγώνας:

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Τα highlights του 94-74 (video)

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Η photo gallery από το ΟΑΚΑ

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Τα video του πρώτου ημιχρόνου από το ΟΑΚΑ

AEK: Τίμησε τη μνήμη του Πάρη Δερμάνη (pics)

Παναθηναϊκός: Εκτός κι ο Σλούκας, μέσα ο Αντετοκούνμπο στους 11 διαθέσιμους με ΑΕΚ