Κολοσσός-Άρης

Με καλάθι του Τρέι Γούντμπερι στα 1’5”, ο Άρης επικράτησε 85-84 του Κολοσσού Ρόδου στη ματσάρα που έγινε στο κλειστό της Καλλιθέας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan GBL.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχανε με -19 στο 28′ (54-35), αλλά στο 37′ προσπέρασε 74-78 με επιμέρους 20-43!

Ακολούθησε επιμέρους 7-2 για την επάνοδο του Κολοσσού, ο ΝτεΤζούλιους έγραψε το 81-83 με τρίποντο στα 8”, ο Σλαφτσάκης επιχείρησε να “σκοτώσει” την πρώην ομάδα του με τρίποντο στα 4’1” (84-83), αλλά, μετά το τάιμ-άουτ, ο Γούντμπερι χάρισε τη νίκη στον Άρη!

Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους (25π., 5ασ.), Λάντερς Νόλεϊ (12π.), Λευτέρης Μποχωρίδης (11π., 11ρ.) και Μάνος Χατζηδάκης (11π., 5ρ.), ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

Άντριου Γκάουντλοκ (16π.), Σωτήρης Μπιλλής (14π.), Οντίζ Τόνι (13π., 7ρ.), Τάιλερ Νέλσον (13π.) και Ανδρέας Πετρόπουλος (10π.), ήταν οι διψήφιοι των γηπεδούχων.

Στο 2-2 ανέβηκαν οι “κίτρινοι” πριν από το παιχνίδι στη Γαλλία με την Μπουργκ για το EuroCup (30/10, 20:30), στο 1-3 έπεσαν οι γηπεδούχοι εν όψει του εντός έδρας αγώνα με την Καρσίγιακα για το BCL (30/10, 19:30).

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα, το 10-11 έγινε 25-15, ενώ το α’ ημίχρονο έκλεισε με buzzer του Γκάουντλοκ για το 43-28.

Με τον Νέλσον να ευστοχεί σε τρία τρίποντα σε λιγότερο από 3,5 λεπτά στο β’ μέρος, ο Κολοσσός έφτασε έως το +19, προτού έρθει η “κίτρινη” αντεπίθεση και το θρίλερ των τελευταίων δευτερολέπτων.

Ο Άρης κατέγραψε το εκκωφαντικό 70% στο δίποντο (22/31), ο Κολοσσός απάντησε με 42% στο τρίποντο (11/26), ενώ αμφότεροι είχαν φοβερό ποσοστό στις βολές (21/23 οι γηπεδούχοι, 14/15 οι φιλοξενούμενοι).

Οι “κίτρινοι” υπερίσχυσαν σε ριμπάουντ (29-34) και ασίστ (15-17), υποπίπτοντας σε περισσότερα λάθη (9-13).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-28, 67-58, 84-85