Κώστας Σλούκας

Άναψε η μάχη για το πλεονέκτημα έδρας στα Play offs του πρωταθλήματος Τουρκίας αφού η Εφές νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 67-65 το μεσημέρι της Κυριακής (03/03) και έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ  15-3.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο κορυφαίος παίκτης για τη Φενέρμπαχτσε αλλά έχασε το τελευταίο σουτ για να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 14 πόντους με 4/7, 2/4, είχε 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά στην τελευταία επίθεση δεν βρήκε συμπαίκτη για ελεύθερο σουτ και πήρε στη λήξη την επίθεση υπό την πίεση Ντάνστον και Μίτσιτς.

Η Εφές γύρισε από το -10, 49-59 με 6:20 για τη λήξη, όταν πέτυχε 4 συνεχόμενα τρίποντα με τους Μίτσιτς, Σανλί και δύο του Άντερσον! Προσπέρασε δε 64-63 με καλάθι και φάουλ του Βασίλιε Μίτσιτς στα 2:48 πριν πάμε στο φινάλε θρίλερ.

Το ματς ήταν κλειστό αφού η Εφές προηγήθηκε με 20-15 στο δεκάλεπτο αλλά η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε 31-31 στο ημίχρονο κι είχε μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (48-45) πριν ξεφύγει με 10 πόντους, 59-49 κι αρχίσει η αντεπίθεση της ομάδας του Εργκίν Αταμάν.

Ήταν η… εκδίκηση για την Εφές που έχασε τα δύο πρόσφατα παιχνίδια από τη Φενέρμπαχτσε σε άλλες διοργανώσεις.

Στις 17 Φεβρουαρίου η Φενέρμπαχτσε νίκησε την Εφές στον τελικό Κυπέλλου στην Άγκυρα, μόλις αυτή την εβδομάδα την νίκησε στη Euroleague!

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Εφές: 20-15, 31-31, 45-48, 67-65

ΕΦΕΣ: Ντάνστον 8, Τουντσέρ 4, Μοερμάν 8, Μίτσιτς 14 (1), Άντερσον 23 (6/9 τριπ.), Σανλί 4, Λάρκιν 6, Μπιρσέν.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Ντίξον 11 (3), Βέσελι 9, Σλούκας 14 (2), Ντατόμε 12 (3), Μέλι 10 (2), Μαχμούτογλου 3 (1), Γκιουλέρ, Κάλινιτς 6 (1)

*Στο τουρκικό Πρωτάθλημα επιτρέπονται μόλις πέντε ξενοι για αυτό δεν βλέπετε στις συνθέσεις ονόματα όπως του Γκούντουριτς ή του Γκριν για τη Φενέρ, και του Μπομπουά ή του Πλάις για την Εφές. Βέβαια η Φενέρ έβγαλε το ματς με επτά παίκτες και 4 λεπτά του Γκιουλέρ κι η Εφές με οκτώ παίκτες, ενώ ο Άντερσον έπαιξε και στα 40 λεπτά του αγώνα!