Η Μπούντουτσνοστ μείωσε σε 1-2 την τελική σειρά των playoffs της Αδριατικής Λίγκας, αφού νίκησε την Τετάρτη (17/4) τον Ερυθρό Αστέρα με 80-72 στο Μαυροβούνιο!

Ήταν ξεκάθαρα έργο της άμυνας των γηπεδούχων που κράτησαν την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς μόλις σε 22 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα!

Κι αυτό διότι περιόρισε τη δράση του μεγάλου πρωταγωνιστή του πρώτου ημιχρόνου Κέι Σι Ρίβερς! Ο Αμερικανός φόργουορντ είχε σε 10:56 συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, 19 πόντους με 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 4/5 βολές, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να έχουν προβάδισμα με 50-45!

Ο Κέι Σι Ρίβερς

Όμως στο υπόλοιπο του αγώνα, κι ενώ έπαιξε σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού είχε 0/2 δίποντα και 0/5 τρίποντα με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να καταρρεύσει!

Ο Νόρις Κόουλ πέτυχε 20 πόντους για τους νικητές κι ο Ερλ Κλαρκ 14.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 45-50, 66-58, 80-72

allstarbasket.grΤο παρών στον αγώνα έδωσε και ο Ζάρκο Πάσπαλιε, ο οποίος έχει γεννηθεί στο Μαυροβούνιο.

Ο 4ος τελικός θα γίνει την Παρασκευή 19/4 πάλι στην Ποντγκόριτσα, ενώ εάν χρειαστεί 5ος τελικός, η σειρά θα επιστρέψει στο Βελιγράδι  τη Δευτέρα 22 Απριλίου.