Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ νίκησε τις Εσπερίδες Καλλιθέας με 76-69 στο PAOK Sports Arena, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 51-58, όμως ο “Δικέφαλος” έκανε ένα επιμέρους 25-11 στην τελευταία περίοδο και έφτασε στη νίκη.

Παρά την ήττα τους, οι Εσπερίδες Καλλιθέας παραμένουν στην 3η θέση με ρεκόρ 7-4, πίσω από Παναθηναϊκό (10-0) και Ολυμπιακό (9-1), ενώ ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 4-7 προσπερνώντας τον Εύνικο που έχει ρεπό.

Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν μόνο 4 παίκτριες, με τη Γουόκερ να πετυχαίνει 32 πόντους και τη Τζόουνς άλλους 31. Η Μυλωνάκη πέτυχε 8 πόντους, η Ράις 5, ενώ η άποντη Κιλαζίδου μοίρασε 12 ασίστ.

Από τις Εσπερίδες ξεχώρισαν οι Μουρ (22π., 13ρ.) και Πάτι (19π., 14ρ.).

Το φύλλο αγώνα:

Διαιτητές:  Ευφραιμίδης Σ.-Χρυσάφης-Νέδογλου

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 36-39, 51-58, 76-69

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 32(6), Κιλαζίδου, Ράις 5, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 8, Μιχαηλίδου, Σταματάκη, Τζόουνς 31(1).

Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Χιλάιρ 4, Χατζηβασιλείου 11(3), Μουρ 22, Πρίφτη 3(1), Κορρέ, Μπενέκη 10(1), Μαργέλου, Λιανούδη, Πάτι 19(3).

Τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Η photo gallery από τον αγώνα στο Παλατάκι:

Το πρόγραμμα της Κυριακής (14/1):

Δ. Καλτσάς 13.45 Αθηναϊκός-Ηρακλής Κανελλόπουλος-Λογοθέτης-Χατζημάρκος (Ζερβούδης)

Α’ Μοσχάτου 14.00 Ελευθερία Μοσχάτου-Νίκη Λευκάδας Χαϊνά-Μπακετέα-Τσατταλιού (Καλαρέμας)

Π. Γιαννακόπουλος 14.30 Παναθηναϊκός-Πρωτέας Βούλας Τσαχάκης-Χρηστίδης Ηλ.-Λαζόγκα (Μοσκοβής)

ΣΕΦ (αίθ. 5) 15.00 Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα Τσακιράκη-Μαρίγλη-Λιαρομμάτης (Σαμαρτζή)

Ρεπό: Εύνικος

Α1 Γυναικών 2023/24: Πρόγραμμα- αποτελέσματα

Α1 Γυναικών 2023/24: Η βαθμολογία