Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 89-74 στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, στην 7η αγωνιστική και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στην Α1 Γυναικών.

Ο νταμπλούχος Ολυμπιακός ανέβηκε στο 7-0, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 6-1, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα τη φετινή σεζόν!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς έκανε ένα επιμέρους 27-16.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό +15 (89-74).

MVP του αγώνα ήταν η Μέγκαν Γκούσταφσον με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ. Η Σουκ πέτυχε 15 πόντους και η Σταμολάμπρου 14 για τον Ολυμπιακό, ενώ Νικολοπούλου (6ασ.) και Αγιούσο (7ασ.) πρόσθεσαν από 10 πόντους.

Πότερ (24π., 9ρ.), Ριντ (17π., 7ασ., 4ρ.) και Παυλοπούλου (14π., 6ασ., 5κλεψ.) ξεχώρισαν για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74

Το φύλλο αγώνα:

Διαιτητές: Ζαχαρής-Μαλαμάς-Τσιμπούρης

Δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 64-54, 89-74

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 14(2), Σταμάτη 7(2), Αγιούσο 10(1), Σπυριδοπούλου 6(2), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 23(1), Νικολοπούλου 10, Δίελα, Σουκ 15, Βαμβακά.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Κωτούλα, Παυλοπούλου 14(2), Πότερ 24(2), Σωτηρίου 2, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 9(1), Κάρτερ 6(1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 2.

Δείτε τη στατιστική του ντέρμπι ΕΔΩ

Η photo gallery του ντέρμπι, με ένα κλικ:

Στους άλλους αγώνες που άρχισαν στις 13:00, οι Εσπερίδες Καλλιθέας νίκησαν τον Πρωτέα Βούλας με 74-65, ενώ η Νίκη Λευκάδας επικράτησε του ΠΑΟΚ με 62-55.

Τα φύλλα αγώνα:

Εσπερίδες Καλλιθέας-Πρωτέας Βούλας 74-65

Διαιτητές: Γρίβα-Κιουλάφας-Λαζόγκα

Δεκάλεπτα: 19-13, 36-39, 59-52, 74-65

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιργιόσε 11, Γασπαράτου, Λουκάτου, Πρίφτη 1, Κορρέ 2, Μπενέκη 4, Μαργέλου, Κασάπογλου 5(1), Χίγκινς 35(3), Γούλφολκ 14(1).

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 18, Σακελλαρίου 4, Πατεράκη 7(1), Χατζηγιακουμή 6(2), Αναστασοπούλου Μ., Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 3, Μπουθ 16(4), Τζανετάτου 11(1), Στεφανίδου.

Η photo gallery από το Εσπερίδες Καλλιθέας-Πρωτέας Βούλας:

Νίκη Λευκάδας-ΠΑΟΚ 62-55

Διαιτητές: Καρπάνος-Κανελλόπουλος-Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα: 17-14, 34-24, 47-38, 62-55

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3(1), Οκόνορ 17(1), Ντάλα 4, Δανδουλάκη, Φουράκη 14, Χερντ 9(1), Κάρεϊ 15.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλάζίδου 3, Θεοδώρου 3, Κατσαμούρη, Ουίλιαμς 12, Ουίλσον 16(2), Καρλάφτη 12(2), Κολλάτου 9(1).