Με καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Παρασκευή στον Άγιο Δημήτριο τη Δάφνη, με 67-56.

Ήταν ο δεύτερος αγώνας της ημέρας, για τη 13η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων που έπονται για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου προηγήθηκε 36-34 στο ημίχρονο, όμως οι παίκτριες της Καπογιάννη βελτίωσαν την άμυνά τους και δέχτηκαν μόλις οκτώ στην τρίτη περίοδο και συνολικά 20 στο β’ μέρος.

Η Τσάστιτι Ριντ είχε για τον Παναθηναϊκό 19 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, ενώ η Πηνελόπη Παυλοπούλου είχε 10 πόντους με 5/7 σουτ και 9 ασίστ.

Διαιτητές: Αναστασίου-Φραγκούλη-Κούλης Κ.

Δεκάλεπτα: 23-18, 36-34, 44-55, 56-67

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κάραλη 2, Σπαθάρου 10(2), Παγώνη, Γουέλς 18(2), Σαλιάι 3(1), Σβορώνου 2, Μόρις 13, Γκριτζά 6(1), Ντιν 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Ζιάκα 2, Κωτούλα 2, Παυλοπούλου 10, Πότερ 5, Σωτηρίου 3(1), Μπουντούρη 6, Αλεξανδρή, Παλάσκα, Κάρτερ 7(1), Θεοδωρομανωλάκη 8(2), Χαιριστανίδου 4.

Το πανόραμα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 30/12

Εύνικος-Ολυμπιακός 58-81

Δάφνη Αγίου Δημητρίου-Παναθηναϊκός 56-67

Τρίτη 3/1

Επταπυργίου 17.00 Παναθλητικός-ΟΑ Χανίων Σταματόπουλος-Παζώλης-Γεωργούλης (Πολυχρονίδης)

Τετάρτη 4/1

Ιωαννίνων (Ν) 15.00 ΠΑΣ Γιάννινα-Πρωτέας Βούλας Κατωτικίδης-Παπαγερίδης-Τσάνταλη (Τσιγγέλης)

ΠΑΟΚ 15.00 ΠΑΟΚ-Ελευθερία Μοσχάτου Ευφραιμίδης-Μαραμής-Δόλγυρας (Δροσόπουλος)

Λευκάδας 17.00 Νίκη Λευκάδας-Εσπερίδες Καλλιθέας Λιότσιος-Λογοθέτης-Ασημακάκη (Κανελλόπουλος)