Τη δεύτερη νίκη της στην Α1 Γυναικών πέτυχε την Κυριακή η ομάδα του Ηρακλή, που επικράτησε του Εύνικου (1-2) με 80-75 στο Ιβανώφειο, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-1.

Γεροστεργίου, Τσερτς και η Κέρι, αποτέλεσαν τη βάση της νίκης του νεοφώτιστου Ηρακλή, με την πρώτη να προσφέρει 24 πόντους με 5/9 τρίποντα, την Τσερτς 23 πόντους, αλλά και την Κέρι να κάνει θραύση στο ριμπάουντ με 16, ενώ πέτυχε και 12 πόντους.

Για 27 λεπτά ο αγώνας ήταν κλειστός (50-48) πριν κάνει 9-0 ο Ηρακλής και φτάσει στο 59-48 με τη λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ στα τρία πρώτα λεπτά της τελευταίας, έφτασε στο +15, 68-53.

Ο Εύνικος επέστρεψε στο 69-65 με 4:18 με την Μία Μπερκ να έχει 29 πόντους (με 12/14 σουτ, 5/7 βολές), αλλά και 15 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά).

Όμως το τρίποντο της Γεροστεργίου έμελλε να κρίνει το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μετά από λίγο με 80-70, πριν μειώσει ο Εύνικος στο τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 37-37, 59-48, 80-75

Διαιτητές: Μαραμής-Παπαγεωργίου-Πράττος

Ηρακλής (Νίκου): Καράλη 2, Γιαννούδη 7(1),  Παπαροϊδάμη, Πατούνη, Γεροστεργίου 24(5), Ντιν 12(1), Τσερτς 23(3) , Κάρεϊ 12, Κρανιώτη.

Εύνικος (Βελτσίστας): Στούπα 13(3), Μπατλς 11(1), Φραγκούλη, Εμμανουηλίδου, Χατήρα, Σταμάτη 5(1), Κασάπογλου 7(1), Τσιανάκα 4(1), Κριμιτζά, Βιντσιλαίου 6, Μπέρκμαν 29.