Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο ντέρμπι στην Α1 Γυναικών καθώς επικράτησε με 62-55 του Ολυμπιακού το μεσημέρι της Κυριακής (13/10) στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Ήταν μόλις ο πρώτος αγώνας για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα, στη 2η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, αφού στην 1η, είχε ρεπό.

Τη μεγάλη διαφορά στον αγώνα έκαναν τα ριμπάουντ, με τις γηπεδούχους να παίρνουν τα διπλάσια από τις φιλοξενούμενες, 56-28 (!), ενώ 18 ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ, έναντι 4 του Ολυμπιακού.

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου πέτυχε 17 από τους 19 πόντους της στη Β’ και Γ’ περίοδο που έκανε τη διαφορά ο Παναθηναϊκός, ενώ η Ελίζαμπεθ Ντίξον είχε 16 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Η Τσβίτκοβιτς πρόσθεσε 8 πόντους-10 ριμπάουντ, η Καρακασίδου 8 πόντους κι η Χατζηλεοντή, 4 πόντους-8 ριμπάουντ για την ομάδα της Γκουζίνη.

Η Ελεάννα Χριστινάκη πέτυχε 17 πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ από 10 είχαν Ρεμπέκα Τόμπιν και Κίρα Λάμπερτ.

O Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα από τις αρχές της Β’ περιόδου, όταν μετά από δύο τρίποντα της Χριστινάκη, ο Ολυμπιακός είχε περάσει 12-17.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 14-17 της Α’ περιόδου, με τη Σταμολάμπρου, η οποία πέτυχε 7 πόντους για να προσπεράσει η ομάδα της Γκουζίνη.

Έφτασε δε έως το +7, 32-25, πριν μαζέψουν οι φιλοξενούμενες τη διαφορά στο 32-29 του ημιχρόνου.

Η Σταμολάμπρου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο, όταν πέτυχε άλλους 10 πόντους και μολονότι η Τζόουνς είχε τρία φάουλ από το πρώτο μισό, οι πράσινες” διεύρυναν τη διαφορά.

Έφτασαν πρώτη φορά σε διψήφια (45-35) με 4:25 για τα 30′ και πήγαν στο +12, 49-37 στα 2:35.

Η Ντίξον έκανε σπουδαία δουλειά ειδικά στο ριμπάουντ, όπου υπήρχε μεγάλη διαφορά, μεταξύ των δύο ομάδων σε ένα καταλυτικό στοιχείο.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τις ομάδες με σημάδια κόπωσης, ο ρυθμός και η συχνότητα του σκορ έπεσαν κι είναι ενδεικτικό ότι στο πρώτο πεντάλεπτό της, το επιμέρους σκορ ήταν 3-1!

Η ομάδα της Γκουζίνη κράτησε τη διαφορά ασφαλείας, έφτασε και στο +13 (62-49), με τον Ολυμπιακό να κάνει 6-0 έως το τέλος για να τελειώσει το ντέρμπι με 62-55.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 54-46, 62-55