Ο ΠΑΟΚ λύγισε τον Εύνικο με 68-63 στην παράταση το μεσημέρι του Σαββάτου (16/12), στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών.

Η ομάδα του Αγγελίδη έκανε την ανατροπή στην 4η περίοδο, στην PAOK Sports Arena, όπου έχανε από την αρχή του αγώνα από τον Εύνικο, που είχε πολύ υψηλότερα ποσοστά, ειδικά από το τρίποντο.

Είχε καταφέρει να ισοφαρίσει 33-33 στην τρίτη περίοδο, όμως από το 37-45 του 30′, γύρισε για το πρώτο προβάδισμα, 57-56 με 2:55 για το τέλος.

Η Τζόουνς έκανε το 61-59, η Μπέρκμαν το 61-61 από τις βολές και η Μιχαηλίδου αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί τα κορίτσια του Βελτσίστα έβγαλαν κόπωση, σκόραραν μόλις δύο πόντους και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την τρίτη φετινή του νίκη, σε οκτώ αγώνες, αφήνοντας τον Εύνικο σε ρεκόρ 1-7.

Κορυφαία του ΠΑΟΚ ήταν η Τζόουνς με 32 πόντους και 13 ριμπάουντ, όλους στην κανονική διάρκεια, ενώ έπαιξε και στα 45 λεπτά του αγώνα (!) με εμφανή την κόπωσή της στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Για τον Εύνικο η Νεφέλη Στούπα πέτυχε 17 πόντους με 5/10 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 24-30, 37-45, 61-61 (κ.α.) 68-63 (παρ.)

Διαιτητές: Ξενικάκης-Παπαγερίδης-Ντούρας

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 13(1), Κιλαζίδου 8, Ράις 6, Τόλη, Κουμαντσιώτου 2, Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου 7(1), Τζόουνς 32(2).

Εύνικος (Βελτσίστας): Στούπα 17(5), Εμμανουηλίδου, Χατήρα 2, Σταμάτη 5(1), Κασάπογλου 10(2), Κριμιτζά, Βιντσιλαίου 5(1), Μπέρκμαν 15, Σμιθ 9(1).

Οι αγώνες της Κυριακής (17/12)

Εσπέρου 12:30 Εσπερίδες Καλλιθέας-ΠΑΣ Γιάννινα Ρίζος-Νάστος-Μπακετέα (Σαμαρτζή)

Γ. Γεννηματάς 13:00 Πρωτέας Βούλας-Ηρακλής Κωνσταντινίδου-Λιότσιος-Ασημακάκη (Παλάτος)

Δ. Καλτσάς 13:45 Αθηναϊκός-Νίκη Λευκάδας Μαρίγλη-Χαϊνά-Τσατταλιού (Δραμεσιώτης)

ΣΕΦ (αίθ. 5) 15:00 Ολυμπιακός-Ελευθερία Μοσχάτου Θεοδωρόπουλος-Αναστασίου-Φραγκούλη (Αλετράς)

Ρεπό: Παναθηναϊκός