Ο Πρωτέας Βούλας νίκησε με 80-59 τον ΠΑΣ Γιάννινα νωρίς το μεσημέρι της Κυριακής για τη 19η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Από νωρίς έχτισε μια διαφορά, την οποία αύξησε στην τρίτη περίοδο για να φτάσει στην επικράτηση.

Διατηρεί έτσι τον πρώτο λόγο για την πρώτη τετράδα, με την Ελευθερία Μοσχάτου να ακολουθεί και με παιχνίδι λιγότερο, -το εξ αναβολής- που θα γίνει της 20ής Μαρτίου, με τον Ηρακλή.

Tα δεκάλεπτα: 19-7, 38-28, 60-39, 80-59

Οι διαιτητές: Ρίζος-Νάστος-Αργυρούδης

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Σάντερς 12, Μορχάουζ 14, Σταμάτη 11(3), Πολυμένη 9(1), Ζουρνή 4, Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 2, Αναστασοπούλου 7(1), Τζορτζ 16, Τζανετάτου 5(1).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου 2, Δαμουλάκη 7(1), Μάρκοβιτς 2, Πηλακούτα 5, Σαρηγιαννίδου 10(1), Μαρίνη 21(5), Κωνσταντάρα 4(1), Γουίλκινσον 3, Ασμπερι 5(1).

Η photo gallery του αγώνα Πρωτέας Βούλας-ΠΑΣ Γιάννινα

Η Ελευθερία Μοσχάτου (9-7) λύγισε τον Αθηναϊκό (0-18) με 63-61 στον Βύρωνα.

Η Λυδία Χατήρα μείωσε με τρίποντο στο 61-63 για τον Αθηναϊκό στα 58”, από 52-63 που ήταν το σκορ με 4,5 λεπτά για το τέλος!

Δεν ολοκλήρωσε όμως την ανατροπή για την πρώτη της φετινή νίκη.

Αθηναϊκός-Ελευθερία Μ. 61-63

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 44-54, 61-63

Οι διαιτητές: Σιδέρης-Λαζόγκα-Βαγγάλης

Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 7, Χατήρα 15(1), Καλαφάτη, Στεφανίδου 2, Τσίκα 2, Έλμορ 2, Μάνου 9(2), Οικονομάκη 16(2), Παρασκευοπούλου, Γκάβιν 8(1).

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Σπόλιαρ22(3), Νάτσκου 9(1), Αλιφραγκή, Κινγκ 16, Λέρη 5(1), Ταμπάκου 2, Σπαθάρου 3(1),Κάισερ 6(1).

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας, ο Παναθηναϊκός νίκησε 103-50 τη Νίκη Λευκάδας, η οποία κατέβηκε με μόλις πέντε αθλήτριες…

Τα δεκάλεπτα: 32-16, 55-25, 85-34, 103-50

Οι διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Τσατταλιού-Μπαβέλας

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 19(1), Παυλοπούλου 10(2), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 7, Μπάτσιου 8(2), Σωτηρίου 10(2), Πατσιάτζη 2, Τζόουνς 13(1), Αλέιν 16, Χαιριστανίδου 16, Υφαντοπούλου 2.

Νίκη Λευκάδας (Χασάπης-Μελέτης): Μόρα 23, Ζιάκα 2, Γασπαράτου 3(1), Χουγκάζ 5(1), Παπαμαρκάκη 17(2).