Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός

Ώρα για Game 3 στους τελικούς της Α1 Γυναικών (17:00), με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι “πράσινες” είχαν ηττηθεί από τον “αιώνιο” αντίπαλο στα δύο ντέρμπι της κανονικής περιόδου, καθώς και στον ημιτελικό του Κυπέλλου, όμως, αναδείχθηκαν νικήτριες στους δύο πρώτους τελικούς και ισοφάρισαν τη σειρά (2-2).

Όποια ομάδα επικρατήσει σήμερα, θα χρειάζεται ακόμα μία νίκη προκειμένου να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Υπενθυμίζεται ότι ο πρώτος τελικός είχε διεξαχθεί στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ, εν αντιθέσει με τον τρίτο που θα γίνει στην αίθουσα 5.

“Όλη η ομάδα μας δουλεύει σε κάποια πράγματα που πρέπει να βελτιώσουμε, γιατί στον προηγούμενο τελικό, στα τελευταία πέντε λεπτά, οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά και δεν πήραμε τις σωστές αποφάσεις που έπρεπε, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα.

Δουλεύουμε πάνω σε αυτά και προετοιμαζόμαστε για άλλη μία σκληρή μάχη”, δήλωσε ο τεχνικός των γηπεδούχων Μάρτινς Ζίμπαρτς.

“Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα. Έχει να κάνει και με τη… σκακιέρα, ποιος θα είναι πιο ψύχραιμος και σε καλύτερη ημέρα. Με μυαλό να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.

Έχει περισσότερη πίεση μια ομάδα που προηγείτο 2-0 και τώρα είναι στο 2-2. Δεν έχουμε κάνει κάτι ακόμα, ξεκινάμε πλέον από το 0-0″, δήλωσε από την πλευρά της η τεχνικός του “τριφυλλιού” Ελένη Καπογιάννη.

Διαιτητές/κομισάριοι του Game 3 θα είναι οι: Παπαπέτρου, Ζαχάρης, Μαγκλογιάννης (Μωυσιάδης, Τεφτίκης)