Με τους πέντε αγώνες της 20ής αγωνιστικής συνεχίστηκε την Κυριακή (24/3) η Α1 Γυναικών, τρεις στροφές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου.

Οι Εσπερίδες Καλλιθέας έκαναν ένα ακόμα βήμα προκειμένου να κλειδώσουν την τρίτη θέση, επικρατώντας με 78-70 στην έδρα της ΠΑΣ Γιάννινα.

Μετά από αψιμαχίες ανάμεσα στις παίκτριες των δύο ομάδων και έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, οι διαιτητές αποχώρησαν δύο δέκατα πριν από το τέλος του αγώνα και ζήτησαν εκκένωση του γηπέδου.

Μετά από λίγα λεπτά το κλειστό των Ιωαννίνων άδειασε και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε.

Τα άλλα τέσσερα παιχνίδια άρχισαν στις 15:00.

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα στο Μοσχάτο την Ελευθερία με 73-49 και παραμένει στην κορυφή με 18-1 ρεκόρ, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει ρεπό.

Ο Πρωτέας Βούλας νίκησε τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο κι είναι γερά μέσα στην πρώτη τετράδα, σε έναν αγώνα όπου η κόρη, Λαμπρινή Πολυμένη του Πρωτέα (κεντρική φωτογραφία άρθρου), νίκησε τον πατέρα της, Θεόδωρο, προπονητή του ¨γηραιού”!

Ο ΠΑΟΚ λύγισε στο τέλος τον Εύνικο στα Άνω Λιόσια με 70-64, αν κι έχανε 20-42 πριν τελειώσει το ημίχρονο!

Με δύο βολές της Μανίς δε, 2 δεύτερα πριν από τη λήξη στη Λευκάδα, η Νίκη ισοφάρισε 72-72 τον Αθηναϊκό και ο αγώνας πήγε στην παράταση!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι γηπεδούχες έκαναν 6-0 στο φινάλε και νίκησαν με 80-77 αφήνοντας δίχως νίκη τον Αθηναϊκό στο πρωτάθλήμα.

Στον πάγκο της Νίκης βρέθηκε πρώτη φορά ο Γιώργος Βελτσίστας, πρώην προπονητής του Εύνικου, τον οποίο ανακοίνωσε το πρωί η ομάδα της Λευκάδας:

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΣ Γιάννινα-Εσπερίδες Καλλιθέας 70-78

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Αγραφιώτης Γρ.-Κασούμης

Δεκάλεπτα: 30-20, 42-44, 56-59, 70-78

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη, Μάρκοβιτς 6, Πηλακούτα 8, Σαρηγιαννίδου 15, Μαρίνη 7(1), Γουίλκινσον 9(1), Ασμπερι 25(4).

Εσπερίδες Καλλ. (Σόφτσης): Χάιλαρ, Χατζηβασιλείου 11(2), Μουρ 15, Πρίφτη 6(2), Κορρέ 9(3), Μπενέκη 8, Μαργέλου, Πάτι 29(6).

Ελευθερία Μοσχάτου-Ολυμπιακός 49-73

Διαιτητές: Κονταράτος-Φασόλης-Αγγελής

Δεκάλεπτα: 12-18, 21-38, 29-59, 49-73

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Σπόλιαρ 11(2), Νάτσκου 5(1), Αλιφραγκή 2, Κινγκ 3, Λέρη 20(4), Ταμπάκου 2, Σπαθάρου 6(1).

Ολυμπιακός (Νίκλας): Κυριακούδη 2, Σπυριδοπούλου 13, Σύρρα 6, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 2, Καρλάφτη 11(3), Δίελα, Βίτολα 19(1), Κολλάτου 12(1), Τόμπιν 8.

Οι φωτογραφίες:

Ηρακλής-Πρωτέας Βούλας 39-67

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Παζώλης-Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 11-21, 16-38, 28-55, 39-67

Ηρακλής (Πολυμένης): Μανούση, Παπά 5(1), Γιαννούδη 5, Παπαροϊδάμη 2, Πράπα 9(1), Πατούνη 5(1), Ουζούνη 2, Στέφενς 9, Δαρούδη 2.

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Σάντερς 18(1), Μορχάουζ 8(2), Σταμάτη 2, Πολυμένη 6(2), Ζουρνή 2, Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 2, Αλεξιά 4, Αναστασοπούλου 7, Τζορτζ 16, Τζανετάτου 2.

Εύνικος-ΠΑΟΚ 64-70

Διαιτητές: Λιότσιος-Ασημακάκη-Μπακετέα

Δεκάλεπτα: 32-11, 45-27, 55-52, 64-70

Εύνικος (Μπάρτζος):  Μάρτιν 18(4), Στούπα, Εμμανουηλίδου2, Σταμάτη 4, Κασάπογλου 8(2), Βιντσιλαίου 2, Μπέρκαν 11, Σμιθ 19(4).

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 29(4), Ράιτς 7, Κουμαντσιώτου 4, Μιχαηλίδου 3(1), Σταματάκη 5(1), Τζόουνς 22, Μηνοβγίδου.

Νίκη Λευκάδας-Αθηναϊκός 80-77 (παρ.)

Διαιτητές: Τσακιράκη-Καμήτσος-Κωστής

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-35, 60-56, 72-72 (κ.α.), 80-77 (παρ.)

Νίκη Λευκάδας (Βελτσίστας): Μόρα 16, Ζιάκα 11(2), Τυπάλδου, Γασπαράτου 8(2), Παπαμαρκάκη 8, Χουγκάζ 5(1), Μανίς 32.

Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 18(3), Γρύλια, Χατήρα 2, Καλαφάτη, Τσίκα 6(2), Ελμορ 10, Μάνου 2, Οικονομάκη 6, Παρασκευοπούλου 2, Γκάβιν 31.

Α1 Γυναικών 2023/24: Πρόγραμμα- αποτελέσματα

Α1 Γυναικών 2023/24: Η βαθμολογία