Κάνοντας αισθητή τη διαφορά δυναμικότητας στη Β’ και τη Γ’ περίοδο, η ομάδα Γυναικών του Ολυμπιακού νίκησε το μεσημέρι του Σαββάτου τον ΠΑΟΚ με 74-55, για την 7η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα έφτασε στην 5η νίκη της σε έξι αγώνες, κάνοντας επιμέρους σκορ 18-6 στη Β’ περίοδο και 24-9 στην τρίτη.

Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν οι 26 πόντοι, με τους οποίους τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο (38-64).

Ο ΠΑΟΚ έκανε 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, για να περιορίσει κάπως την εις βάρος του διαφορά, φτάνοντας έως τους 11, 55-66, αφού ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις 2 πόντους στα επτά πρώτα λεπτά του Δ’ δεκαλέπτου.

Η κόπωση από το ταξίδι προς και από τη Ρίγα για τον μεσοβδόμαδο αγώνα του EuroCup Γυναικών, έγινε εμφανής, όμως έκλεισε τον αγώνα με 8-0 για το τελικό 74-55.

Η ομάδα του Αγγελίδη είχε προηγηθεί με 23-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού και η διαφορά τόσο σε ποιότητα, όσο και σε βάθος πάγκου, ήταν τέτοια που οδήγησε σε καθολική επικράτησή του στις δύο επόμενες.

Ο Ολυμπιακός πήρε 21 παραπάνω ριμπάουντ (59-38).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 29-40, 38-64, 55-74

Διαιτητές: Γερακίνης-Παζώλης-Χατζηχαρίσης

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 23(3), Κιλαζίδου 7, Ράις 5, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου 2, Σταματάκη, Τζόουνς 18.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 14(2), Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 14(4), Καρλάφτη 7, Δίελα, Βίτολα 16(1), Χριστινάκη 16(1), Κολλάτου, Τόμπιν 6.

Η photo gallery:

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Κυριακή 26/11

Εσπέρου 12:30 Εσπερίδες Καλλιθέας-Νίκη Λευκάδας Ασλανίδης-Τσατταλιού-Τσικριτσάκη (Σαμαρτζή)

Δ. Καλτσάς 13:45 Αθηναϊκός-Εύνικος Θεοδωρόπουλος-Αργυρούδης-Ναστούλης (Δήμου)

Π. Γιαννακόπουλος 14:30 Παναθηναϊκός-Ελευθερία Μοσχάτου Αναστασίου-Κιούλαφας-Τσούρη (Ζαγκλής) (PAO tv)

Ιβανώφειο 16: 00 Ηρακλής-ΠΑΣ Γιάννινα Ταρενίδης-Χρυσάφης-Νέδογλου (Αργυρού)