Ριντ

Με επιμέρους 47-11 στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 73-39 τα Χανιά στο “Π. Γιαννακόπουλος”, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών επιστρέφει σήμερα μετά από σχεδόν ένα μήνα, αφού τα τελευταία ματς είχαν διεξαχθεί στις 29 Δεκεμβρίου.

Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε άνετα τον ΟΑ Χανίων στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος”, ενώ στις 17:00 ο Ολυμπιακός (6-0) υποδέχεται τη Νίκη Λευκάδας (1-5) στο ΣΕΦ.

Οι “πράσινες” ανέβηκαν εύκολα στο 6-1, αν και στο πρώτο ημίχρονο (26-28) φάνηκε η αποχή 34 ημερών από την αγωνιστική δράση.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιμέρους 22-4 στο τρίτο δεκάλεπτο και “καθάρισε” το παιχνίδι, ενώ το συνολικό σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 47-11!

Φιτζέραλντ
Η Φιτζέραλντ
Κάιζερ
Η Κάιζερ

Οι Φιγιόντα Φιτζέραλντ (9π.) και Λινέτα Κάιζερ (2π.) έκαναν το ντεμπούτο τους στις εγχώριες διοργανώσεις με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και συνθέτουν πλέον την τετράδα ξένων των “πρασίνων” μαζί με τις Τσάστιτι Ριντ (15π., 7ρ., 6ασ.) και Σεκουόια Χολμς (11π.).

Πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν η Φαίη Κωτούλα με 17 πόντους από 4/6 τρίποντα.

Από την άλλη πλευρά, ο ΟΑ Χανίων έπεσε στο 4-3 και ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ και τις Εσπερίδες Καλλιθέας.