Την τρίτη της νίκη στην Α1 Γυναικών πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής η Δάφνη Αγίου Δημητρίου που λύγισε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 85-73 στην παράταση με triple double από την Κατερίνα Σπαθάρου!

Η Δάφνη προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, έως και τις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως ο ΠΑΟΚ την κράτησε στους μόλις οκτώ πόντους στην τελευταία περίοδο και ισοφάρισε με την Κυλαζίδου στα 12” για τη λήξη, 69-69, για να οδηγηθεςί ο αγώνας στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Εκεί όπου Γουέλς και Σπαθάρου, οδήγησαν τις γηπεδούχες σε επιμέρους σκορ 16-4 και τη σημαντική νίκη, στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Η Γουέλς πέτυχε 28 πόντους, η Μόρις 14, με 14 ριμπάουντ, 7 blocks κι από 13 είχαν Σπαθάρου-Γκριτζά για τις νικήτριες.

Η Σπαθάρου έκανε το triple double με 10 ριμπάουντ και άλλες 10 ασίστ.

Μάλιστα Γουέλς, Σπαθάρου και Γκριτζά, έπαιξαν και στα 45 λεπτά του αγώνα!

Για τον ΠΑΟΚ, η Κολλάτου είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, η Γουίλσον 17 πόντους, η Γουίλιαμς 16 πόντους-10 ριμπάουντ και η Καρλάφτη 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 49-33, 61-50, 69-69 (κ.α.) 85-73 (παρ.)

Διαιτητές:  Νάστος-Αγγελής-Καραμπιτσάκος

Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Σπαθάρου 13 (2), Παγώνη 8 (2), Γουέλς 28 (3), Σαλιάι 7 (2), Σβορώνου 2, Μόρις 14, Γκριτζά 13 (1).

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 4, Κιολέογλου, Κατσαμούρη, Γουίλιαμς 16, Γουίλσον 17 (1), Καρλάφτη 12 (2), Πέρι 4, Κολλάτου 20 (1).