ΠΟΛΩΝΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο ΟΑΚΑ, η Πολωνία λύγισε την Τουρκία με 87-86, στη δεύτερη μέρα του τουρνουά Aegean Ακρόπολις.

Ο Λάρκιν έδωσε το προβάδισμα στην Τουρκία (85-86) στα 8”, όμως ο Μπαλτσερόφσκι μετά από ασίστ του Πονίτκα διαμόρφωσε το τελικό 87-86 στα 2.9″, αφού το καλάθι του Κορκμάζ στο φινάλε ήταν οριακά εκπρόθεσμο.

Ματέους Πονίτκα (16π., 6ρ., 7ασ.) και Άαρον Τσελ (15π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την ομάδα του Αταμάν ξεχώρισαν οι Οσμάν (15π.), Μαχμούτογλου (13π.) και Κορκμάζ (13π.). Ο Σείν Λάρκιν έμεινε στους 8 πόντους.

Αύριο (19/8) παίζουν Γεωργία-Πολωνία (18:00) και Ελλάδα-Τουρκία (21:00).

Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς με πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε γρήγορα 7-1, έφτασε μέχρι και στο +18 (18-10), ενώ έκλεισε την περίοδο με τρίποντο του Λ. Κολέντα φτάνοντας στο 23-17.

Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 26-19 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, αλλά η αφύπνιση της Τουρκίας με πρωταγωνιστές Χαζέρ και Μαχμούτογλου οδήγησε σε ένα επί μέρους σκορ 2-16 που διαμόρφωσε το 28-35. Ένα 7-0 της Πολωνίας έφερε το ματς ξανά σε ισορροπία, για να διαμορφώσει το 35-38 του ημιχρόνου το τρίποντο του Κορκμάζ.

Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν έφτασε στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου στο +9 (36-45), που εξανεμίστηκε σε ένα τρίλεπτο με διαδοχικά τρίποντα του Σοκολόφσκι (52-51). Ο Οσμάν, που δεν είχε αγωνιστεί στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε ανάσες στην Τουρκία (54-58), όμως η Πολωνία με άξονα τον Πονίτκα που πέτυχε ένα απίθανο γκολ-φάουλ στην εκπνοή έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά, 63-59.

Το τρίποντο του Τσελ στο 1:30 για τη λήξη «έγραψε» το 80-73, αλλά με ένα τρίποντο του Σανλί και ένα καλάθι και φάουλ του Οσμάν το παιχνίδι έφτασε στον πόντο, 80-79, με 54’’ να απομένουν. Ο Τσελ με ένα ακόμη τρίποντο στα 33’’ έφερε την Πολωνία στο 83-79, για να απαντήσει ο Οσμάν με τρεις βολές (83-82) στα 14’’. Ο Πονίτκα δεν λάθεψε από τη γραμμή για το 85-82 στα 12’’, αλλά δύο βολές του Οσμάν και η λάθος επαναφορά του Σενκ επέτρεψαν στον Λάρκιν να βάλει μπροστά την Τουρκία, 85-86, με 8,1’’ για το τέλος.

Η ασίστ του Πονίτκα στον Μπαλτσερόφσκι έφερε το 87-86 στα 2,9’’ και το καλάθι του Κορκμάζ ήταν εκτός χρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-38, 63-59, 87-86