Εάν το τουρνουά “Νίκος Φάσουρας” που διοργανώνει το Περιστέρι στη μνήμη του παίκτη του είναι δείγμα για τη νέα Stoiximan Greek Basketball League, τότε… τα καλύτερα έρχονται, αφού κι ο αγώνας ΑΕΚ-Πανιώνιος κρίθηκε στη λεπτομέρεια, με νικήτρια την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, 81-79!

Μια μέρα μετά τη νίκη του Πανιώνιου με 74-73 επί της “οικοδέσποινας” ομάδας του Περιστερίου, κι ο δεύτερος αγώνας του Τουρνουά “Νίκος Φάσουρας” κρίθηκε στο τέλος.

Η ΑΕΚ “χαμογέλασε” τόσο για τη νίκη, όσο και την προσθήκη του Χάντερ Χέιλ που μπήκε πλέον στο ρυθμό της υπόλοιπης ομάδας, παίζοντας για σχεδόν 11 λεπτά στο πρώτο του παιχνίδι με τη φανέλα της.

Βέβαια ο Χέιλ “έμεινε στα ρηχά” αφού θέλει το χρόνο του, όμως ο Πρέντις Χαμπ (21π.) και ο Σι Τζέι Μπράις (14π.) οδήγησαν επιθετικά την ομάδα του Σάκοτα.

Ο Κένταλ Σμιθ (27π.) με τον Λάντρι Νόκο (14π.) ήταν πρώτοι σκόρερ για τον Πανιώνιο.

H AEK είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, φτάνοντας έως το +13, 63-50, όμως ο Πανιώνιος με τον Σμιθ σε σπουδαία μέρα έμεινε στη διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το τέλος.

Το καλάθι του Χαμπ για το 80-77 κι άλλη μια βολή του για το 81-79, έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ με τον Σμιθ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-38, 63-54, 81-79

ΑΕΚ (Σάκοτα): Σκορδίλης 1, Χαμπ 20, Καράμπελας, Φλιώνης 2, Μπράις 14, Φίλλιος, Πάρκερ 8, Νετζήπογλου 7, Αλίν 4, Κουζέλογλου 10, Γκόλντεν 9, Χέιλ 4.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σμιθ 27, Γούλριντζ 7, Μιλεντίγεβιτς, Τσαλμπούρης 6, Χουγκάζ, Κακλαμανάκης 5, Ντέιβις 6, Σαλούστρος, Μπράουν 3, Κάναντι 8, Νόκο 14, Γκίκας 1.

To 5o Τουρνουά “Νίκος Φάσουρας” ολοκληρώνεται την Κυριακή (22/09) με τον αγώνα Περιστέρι-ΑΕΚ στις 19:00.