Γέλοβατς

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα, αλλά νίκησε με 81-69 τη Λάρισα και έκανε καλό ποδαρικό στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ιστορικής σημασίας ήταν η αποψινή αναμέτρηση για την ΑΕΚ καθώς αυτό ήταν το πρώτο της παιχνίδι στη νέα της έδρα στα Άνω Λιόσια, παρουσία αρκετών οπαδών της.

Η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα, ενώ η Λάρισα έπεσε στο 1-1.

Ο αγώνας:

Στέφανος Δέδας δεν είχε στη διάθεσή του τον Μπράιαν Ανγκόλα, αφού ο Κολομβιανός γκαρντ υπέστη θλάση γαστροκνημίου μυός πρώτου βαθμού στο αριστερό πόδι.

Ο Βαουλέτ πέτυχε το πρώτο καλάθι στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια, όμως η Λάρισα ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο (20-23).

Η “Ένωση” έπαιξε τρομερή άμυνα στη δεύτερη περίοδο, κράτησε τη Λάρισα στους 6 πόντους (16-6 το δεκάλεπτο), με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 36-29 στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ξέφυγε με 14 πόντους (50-36), όμως οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έτρεξαν ένα επιμέρους 6-16 και μείωσαν σε 56-52 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Βαουλέτ, Γέλοβατς και Κολόμ πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια για τους γηπεδούχους και έδωσαν ξανά μια μεγάλη διαφορά στην ομάδα του Δέδα (76-59 στο 36′), κρίνοντας τον τελικό νικητή.

Κορυφαίοι της ΑΕΚ ήταν οι Γέλοβατς (21π. με 4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα!), Κολόμ (16π., 8ρ., 7ασ.), Παππάς (12π., 7ασ.) και Βαουλέτ (11π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χάντσον (14π., 6ρ.), Καράμπελας (11π.), Ζάρας (10π.) και Κρουμπάλι (8π., 11ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από τον αγώνα στα Άνω Λιόσια:

Μάκης Αγγελόπουλος για Άνω Λιόσια: “Είναι πολύ συγκινητικό, ξοδέψαμε χρήμα και χρόνο” (vid)

Η πρώτη παρουσίαση της ΑΕΚ στο νέο της γήπεδο! (video)

Stoiximan Basket League: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα