Με καλάθι του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας στην εκπνοή, η ΑΕΚ λύγισε το Μαρούσι με 91-89 στα Άνω Λιόσια, παρά τη 40άρα του Αχμέντ Χιλ, στη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Δείτε το δραματικό φινάλε:

Στο 5-5 ρεκόρ ανέβηκε η ομάδα του Ζοάν Πλάθα, στο 3-7 έπεσε εκείνη του Γιώργου Λιμνιάτη.

Η νίκη της ΑΕΚ σε συνδυασμό με την ήττα του Λαυρίου από τον Απόλλωνα, έδωσε στην “Ένωση” μία θέση στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ΑΕΚ βασίστηκε επιθετικά στην πεντάδα των Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (19π., 6ρ.), Τζόρνταν ΜακΡέι (17π.), Τζάστιν Τίλμαν (16π.), Τσέισον Ραντλ (16π.), Όμηρο Νετζηπογλου (13π.).

Χωρίς τους Δημήτρη Φλιώνη (ενοχλήσεις στη μέση) και Μπεν ΜάκΛεμορ (έμεινε εκτός της εξάδας των ξένων) παρατάχθηκε η “Ένωση”.

Το εξαιρετικό Μαρούσι έπαιξε χωρίς τους Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (θλάση στον κοιλιακό) και Χάρη Γιαννόπουλο (ανέβασε πυρετό) και ηττήθηκε παρά την τρομερή εμφάνιση του Aχμέντ Χιλ (40π. με 6/7 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 7/9 βολές).

Πολύ καλοί ήταν και οι Σακούρ Τζούστον (18π., 8ρ.), Αϊζάια Μπρίσκοου (13π., 9ασ.), Αλέξανδρος Νικολαΐδης (9π. με 3/6 τρίποντα).

Παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε, το Μαρούσι ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίχρονο και χάρη στην ευστοχία του στα δίποντα, έμεινε κοντά στο σκορ (49-45).

Μάλιστα, με τον Aχμέντ Χιλ να έχει πάρει… φωτιά και να φτάνει τους 28 πόντους, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-67)!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας εξελίχθηκε σε… θρίλερ και το σκορ ήταν ισόπαλο 79-79, 02:22 λεπτά πριν από το τέλος, με ένα καλάθι του Χιλ που έφτασε τους 30 πόντους.

Το φινάλε-θρίλερ:

Ο Τίλμαν έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (81-79), ο Χιλ με 1/2 βολές μείωσε (81-80), ο ΜακΡέι με 2/2 βολές έκανε το 83-80 και ο Τίλμαν το 85-80 στο 1:15.

Ο Αχμέντ Χιλ ευστόχησε σε τρίποντο (85-83), ο Κουζμίνσκας έκανε το 87-83 στα 44” και ο Χιλ με 3/3 βολές μείωσε στον πόντο (87-86) στα 29”.

Ο Ραντλ έκανε το 89-86 στα 6”, αλλά ο απίθανος Χιλ έβαλε ένα ακόμα τρίποντο και ισοφάρισε 89-89 στα 1.2”, φτάνοντας τους 40 πόντους!

Όμως ο Κουζμίνσκας στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ, μετά το εξαιρετικό play που σχεδίασε στο τάιμ άουτ ο Πλάθα!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-45, 65-67, 91-89.