Με ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ νίκησε την Τετάρτη (7/4) τη ρωσική Νίζνι στο ΟΑΚΑ με 79-78 και αποχαιρέτησε νικηφόρα τη φετινή της ευρωπαϊκή περιπέτεια.

Έχοντας αποκλειστεί από το Final 8 του Basketball Champions League, η ΑΕΚ έδειξε ότι πλήρης, θα είχε άλλη τύχη στον όμιλο των playoffs που τελείωσε με 3 νίκες – 3 ήττες.

Η ΑΕΚ ισοβάθμισε τελικά στη δεύτερη θέση με τη Στρασμπούρ, που την ίδια ώρα, νίκησε με 91-81 την Τουρκ Τέλεκομ.

Όμως η ΑΕΚ είχε χάσει στη Γαλλία με 91-73, ενώ είχε νικήσει στο ΟΑΚΑ με τη μισή διαφορά (77-68) και για αυτό τερματίζει τρίτη.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε ότι παίζει για το γόητρό της, στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε 29 πόντους. Κυρίως, άφησε πίσω της την κακή εμφάνιση της Γ’ περιόδου (50-59 από 34-34 ημίχρονο) κι επέστρεψε από το -11, 56-67 με το οποίο έχανε με 7:41 για τη λήξη του αγώνα.

Με τρίποντο του Ντάριλ Μέικον προσπέρασε 75-72 και με τις βολές, πάλι του Αμερικανού γκαρντ, όπως και του Ματσιούλις στο τέλος διατήρησε το προβάδισμα τριών πόντων. Η Νίζνι έχασε τρίποντο στο τέλος και μείωσε στην εκπονπή 79-78 με επιθετικό ριμπάουντ.

Ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες πέτυχε 19 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ για την ΑΕΚ, ο Ντάριλ Μέικον έφτασε στους 16 πόντους, ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ πρόσθεσε 14 πόντους με 6/18 σουτ.

Άλλους 9 πόντους είχε ο Μορέιρα κι από 6 Χρυσικόπουλος και Μωραΐτης.

Για τη Νίζνι που είχε προκριθεί στο Final 8 από την 4η αγωνιστική των ομίλων, ο Κέσεϊ Σέφερντ πέτυχε 21 πόντους.

allstarbasket.grΣτο Final 8 προκρίθηκαν: Χάποελ Χολόν (Ισραήλ), Καρσίγιακα (Τουρκία), Τενερίφη (Ισπανία), Μπούργκος (Ισπανία), Νίζνι (Ρωσία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Σαραγόσα (Ισπανία), Νίμπουρκ (Τσεχία)

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-59, 79-78