Με τον αρχηγό του, Κώστα Παπανικολάου να κάνει το καλύτερό του φετινό παιχνίδι και μεγάλη συνεισφορά στο τέλος από τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, ο Ολυμπιακός  νίκησε την Κυριακή την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια με 92-80, για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Παπανικολάου πέτυχε 20 πόντους και πήρε 14 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίλιαμς-Γκος πέτυχε 8 από τους 16 προσωπικούς του στο τέλος, όταν η ΑΕΚ είχε μειώσει στους 4, 72-76, με τον ΜακΡέι να έχει 11 από τους 21 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

O Ολυμπιακός είχε προηγηθεί και με 17 πόντους (69-52) όμως η μαχητική ΑΕΚ, με αιχμή τα Ελληνόπουλα και τον ΜακΡέι το πάλεψε όσο μπορούσε.

Εκτός 12άδας ΑΕΚ έμειναν οι δύο νεοφερμένοι ξένοι, Ρίκι Λίντο, Μπράντον Νάιτ, ενώ ο Ολυμπιακός άφησε εκτός εξάδας ξένων τον Αϊζάια Κάνααν, ενώ δεν είναι δηλωμένοι για το ελληνικό πρωτάθλημα οι ΜακΚίσικ-Σίκμα.

Σύμφωνα δε με όσα είπε ο Μπαρτζώκας, με τη λήξη του αγώνα, Φαλ και Μιλουτίνοβ έπαιξαν με προβλήματα απόψε.

Ο Ολυμπιακός υπερείχε κοντά στη ρακέτα, όπου είχε αποφασίσει να χτυπήσει όπως φάνηκε κι από την επιλογή των έξι ξένων για τον αγώνα.

Μαζί με τη δράση του Κώστα Παπανικολάου, μπήκε από την αρχή της αναμέτρησης στη θέση του οδηγού.

Παράλληλα με την επίθεση, η δράψη της γραμμής ψηλών των “ερυθρόλευκων” περιόρισε τον Τίλμαν, που είχε 0 πόντους στην Α’ περίοδο και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 2/10 προσοάθειες.

Ο Πλάθα έψαξε λύσεις για να βρει αντίδραση για την ΑΕΚ που έχανε 13-21 στο οκτάλεπτο και 23-38 με 5:38 για την ανάπαυλα.

allstarbasket.grΟι γηπεδούχοι βρήκαν πνοή από τους Έλληνες, Καράμπελα και Νετζήπογλου, που μαζί με τον ΜακΡέι της έδωσαν ταχύτητα.

Η ΑΕΚ πέτυχε 11 πόντους από αιφνιδιασμό στο πρώτο ημίχρονο, έναντι μόλις 2 του Ολυμπιακού και τη βοήθησε να μαζέψει τη διαφορά, σε 35-40 με 2:40 για τα 20′.

Ο Παπανικολάου έστειλε στη λήξη τη διαφορά στους 10 πόντους, 49-39 με τον ίδιο να’ ναι πρώτος σκόρερ του ημιχρόνου με 10 πόντους.

Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό δε και στη Γ’ περίοδο, κάνοντας σπουδαία δουλειά και στο ριμπάουντ. Μετά από 28 λεπτά αγώνα, είχε φτάσει ήδη σε double double (17-12) στην πιο παραγωγική του, παράλληλα βραδιά.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε 2/2 βολές, 6/6 δίποντα, αλλά 0/5 τρίποντα και “ξόρκισε το δαίμονα” στην έκτη προσπάθειά του.

Ήταν το σημείο που έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, το +17, 69-52.

Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε ποτέ, ο Πλάθα έψαχνε λύσεις και στη Δ’ περίοδο βρήκε στο πρόσωπο του Μάνου Ματαλιωτάκη μια βοήθεια-έκπληξη! Μαζί με τον Καράμπελα, βοήθησαν να μειωθεί η διαφορά και να πέσει και σε μονοψήφια επίπεδα, 65-74 με 7,5 λεπτά για το τέλος.

Ο Ολυμπιακός είχε χάσει για λίγα λεπτά το ρυθμό του, ήταν τα λεπτά της “μαθητείας” του Μήτρου-Λονγκ, κι ενώ παράλληλα είχε χαμηλώσει το σχήμα του.

Αυτό ευνόησε τις διεισδύσεις αλλά και τις άμυνες της ΑΕΚ που πλησίασε στους 4 με τον Τζόρνταν ΜακΡέι να παίρνει την “μπαγκέτα”, 72-76, δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο κατάμεστο κλειστό των Άνω Λιοσίων που είχε “πάρει φωτιά”!

Ο Γουίλιαμς-Γκος επέστρεψε για  να πετύχει τους έξι επόμενους πόντους του Ολυμπιακού και παράλληλα να προσπαθήσει να εκλογικέψει πάλι το παιχνίδι του.

Kι ότι άρχισε στο τέλος ο Αμερικανός, το ολοκλήρωσε ο Παπανικολάου βάζοντας τη σφραγίδα του στο φινάλε. Με 1:36, πέτυχε το τρίποντο για το 84-74 και τη διαφορά ασφαλείας, κι ήταν το μοναδικό εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού στη Δ’ περίοδο, αλλά ήταν αρκετό.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 57-71, 80-92

ΑΕΚ-Ολυμπιακός: Τα photo clicks από τα Άνω Λιόσια

Stoiximan Basket League 2023-24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Stoiximan Basket League 2023-24:  Η βαθμολογία