Ο Ντάριλ Μέικον έλυσε το… γρίφο του ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα των playoffs της Stoiximan Basket League την Τρίτη (11/5), αφού έκανε τη διαφορά στη νίκη της ΑΕΚ με 102-89 επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για το 1-0!

Ήταν ένας χορταστικός αγώνας, με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με ψηλά ποσοστά, δίχως να υπολοίπεται η προσπάθεια στην άμυνα!

Ίσα-ίσα, που ο αγώνας είχε στιγμές που ήταν πολύ σκληρός, με δυνατά “ματς απ” και τον ΠΑΟΚ να ζορίζει, ορισμένες φορές δε, να αγχώνει την ΑΕΚ!

Όμως ο Ντάριλ Μέικον ανέλαβε δράση στο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, πέτυχε τρία συνεχόμενα από τα επτά τρίποντά του και με μια βολή ακόμα, έκανε ένα προσωπικό 10-0 που μετέτρεψε το ντέρμπι του 84-79 σε 94-79!

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους, από 7/9 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 3/4 βολές και υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του!

Ο ΠΑΟΚ ήταν έως και εντυπωσιακός, είχε τον έλεγχο για μεγάλο μέρος του αγώνα, ο Μάλκολμ Γκρίφιν (19π., 7 ασίστ, 5 ριμπ.) ήταν το μυαλό της ομάδας του Λυκογιάννη, ο Τέρνερ (17π.) και ο Μπο Μπιτς (13π.) έδωσαν λύσεις.

Όμως ο ΠΑΟΚ δεν είχε το αντίδοτο για τον Μέικον και το πλήρωσε στο τέλος.

Οι δύο ομάδες σούταραν με +50% όλο το βράδυ, παρά το ειδικό βάρος του αγώνα, πρόσφεραν θέαμα, αλλά και άγρια ομορφιά.

Η ΑΕΚ είχε χάσει στα πρώτα δευτερόλεπτα τον Λάνγκφορντ, τη στήριξε στην αρχή ο Λοτζέσκι επιθετικά, ενώ ο Μορέιρα (16π.) ήταν σταθερός κοντά στη ρακέτα.

Θετικοί ήταν και οι Γκίκας-Γιάνκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί μέχρι και με επτά πόντους, χτυπούσε τα “μις ματς” όμως η ΑΕΚ άρχισε να σουτάρει απίθανα από τη β’ περίοδο που είχε 8/10 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 5/5 βολές για το 52-46!

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι και για 5 λεπτά στη Δ’ περίοδο, που ο Μέικον άρχισε να παίρνει τα μεγάλα σουτ, ορισμένα εκ των οποίων από τα 8-9 μέτρα!

allstarbasket.gr Βέβαια η ΑΕΚ πρόσεξε την άμυνά της, κι άρχισε με τη σειρά της να χτυπά πριν προετοιμαστεί η άμυνα του ΠΑΟΚ, σε πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αιφνιδιασμό!

Ο αγώνας άλλαξε ροή, τα σουτ έπαιξαν το μεγάλο ρόλο και αυτά τα είχε πολύ περισσότερο η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, κυρίως με τον Μέικον και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Πλέον η σειρά πάει στην Πυλαία για τον δεύτερο αγώνα την Πέμπτη και εάν νικήσει ο ΠΑΟΚ θα επιστρέψει στο ΟΑΚΑ για τρίτο και τελευταίο αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89

Stoiximan Basket League: Το πρόγραμμα της Α’ φάσης των playoffs

ΑΕΚ: Έφτασαν τα επτά τα ban της FIBA στην “Ένωση”