Ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε ήταν ισοπεδωτικός και με 30 πόντους και 16 ριμπάουντ οδήγησε την ΑΕΚ σε μια επιβλητική νίκη (90-70) επί του ΠΑΟΚ στα Άνω Λιόσια, με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο σέντερ της «Ένωσης» τρέλανε το σύστημα αξιολόγησης συγκςντρώνοντας 48 βαθμούς στο τέλος μιας αποθεωτικής εμφάνισης!

Η ΑΕΚ πλέον μετράει 4 νίκες και 4 ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ το ίδιο ρεκόρ (4-4) έχει και η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με… φόρα στο ματς και με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, τον Βαγγέλη Μαργαρίτη και τον Άντριου Χάρισον να σκοράρουν κυριάρχησε πλήρως (17-25 στο 10’). Η ΑΕΚ έμοιαζε να αιφνιδιάζεται από την εξέλιξη αυτή και προσπαθούσε, αλλά μόνο ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε ήταν εκεί και έδινε λύσεις. Αυτό δεν αρκούσε με συνέπεια η ομάδα του Φώτη Τακιανού να βρεθεί μπροστά στο σκορ ακόμη και με 17 πόντους (23-40 στο 16’) δείχνοντας ότι κυριαρχεί στο παρκέ. Ο κόσμος είχε «παγώσει» στην εξέδρα και ο Καμπενγκέλε απλώς μείωσε τη διαφορά (36-45 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε «αγρίεψε» περισσότερο, πήρε όλες τις μπάλες και τις τελείωσε με επιτυχία! Δίπλα του επιθετικά στάθηκε ο Τσέισον Ραντλ με μια εκπληκτική εμφάνιση και εγένετο η ανατροπή! Με επιμέρους σκορ 28-8 η ΑΕΚ του Ζοάν Πλάθα διέλυσε τον ΠΑΟΚ που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους (64-51 στο 29.30’’), ενώ το τρίτο 10λεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι 64-53 (στο 30’).

Το «νερό μπήκε στο αυλάκι», η ΑΕΚ είχε πλέον το κουμάντο στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και ο Τζάστιν Άλστον (17 πόντους, 15 ριμπάουντ) πάλευε μόνος του για να κρατήσει τον ΠΑΟΚ στο ματς, αλλά αυτό φάνταζε αδύνατον.

Η διαφορά παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας (71-56 στο 33.30’’) και η ΑΕΚ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, που ήταν προϊόν της μεγαλειώδους εμφάνισης του Καμπενγκέλε, που οδήγησε σε μια απίστευτη ανατροπή.

Ο ασυγκράτητος Εμφιόντου τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 48 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Μεγάλη εμφάνιση και από τον Τσέισον Ραντλ (21 πόντους), ενώ από την ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεχώρισε ο Τζάστιν Άλστον με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Άντριου Χάρισον είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τσολάκος, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70.