Σε… κονσέρτο για πολυβόλα εξελίχθηκε ο δεύτερος μικρός τελικός μεταξύ ΑΕΚ Προμηθέα Πάτρας την Παρασκευή (4/6) στο ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ νίκησε με 113-101, με τον Ντάριλ Μέικον να πετυχαίνει 42 πόντους για τους νικητές και τον Τζιαν Κλαβέλ 45 για τους ηττημένους!

Ο Μέικον πέτυχε 42 πόντους με 9/11 τρίποντα, 5/5 δίποντα, 5/6 βολές σε… 26:05 με τον Αγγέλου μάλιστα να τον βγάζει στα τελευταία τρία λεπτά του δεύτερου μικρού τελικού!

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 22 πόντους… στην τέταρτη περίοδο βομβαρδίζοντας από παντού!

Δείτε το ρεσιτάλ του Μέικον στην τελευταία περίοδο:

Στην απέναντι όχθη, ο Πορτορικανός Τζιαν Κλαβέλ του ‘δωσε και κατάλαβε!

Πέτυχε 45 πόντους με 6/11 τρίποντα, 12/20 δίποντα, 3/3 βολές σε 35:53 συμμετοχής!

Ο Κλαβέλ πέτυχε 32 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα, στο β’ μισό, όταν μείωσε σε 105-87 είχε πετύχει 29 από τους 36 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα!

Δείτε μέρος της μονομαχίας τους στο δεύτερο ημίχρονο:

Όχι ότι οι υπόλοιποι παίκτες δεν το απόλαυσαν, αλλά στο δεύτερο μισό ο αγώνας έμοιαζε με μονομαχία δύο παικτών!

Η ΑΕΚ ισοφάρισε 1-1, με τον Γιανίκ Μορέιρα να έχει 14 πόντους και την ΑΕΚ να δείχνει ότι πλήρης, μετά τον πρώτο ημιτελικό που δεν είχε παίξει ο Μέικον κι ο Μορέιρα δεν είχε προπονήσεις, ότι είναι πληρέστερη.

allstarbasket.grΓόντικας και Γκίκας πέτυχαν από 12 πόντοιυς, 11 είχε ο θετικός Βλάντο Γιάνκοβιτς και μάλιστα στο διάστημα που το ματς ήταν ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 56-51, 74-64, 113-101