Με δύο μεγάλα σουτ στο τέλος και την καλή της άμυνα στη Δ΄ περίοδο η ΑΕΚ λύγισε με 73-70 τον Προμήθεα Πάτρας, στα Άνω Λιόσια το βράδι του Σαββάτου!

Ήταν μια συναρπαστική αναμέτρηση, για την 8η αγωνιστική της Basket League με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και στα 40 λεπτά.

Με ηγέτη τον Κουλμπόκα (22π.) ο Προμηθέας (2-4 ρεκόρ) έδειχνε ικανός να πάρει το διπλό, στο ντεμπούτο του νέου του προπονητή, Γιάννη Χριστόπουλου.

Όμως στο τέλος, η ΑΕΚ και κυρίως, Φρέιζερ (13π., 8 ασ.) και Ακίλ Μίτσελ (14π., 9 ριμπ., 5 ασ., 2 κλ.) είχαν αντίθετη άποψη και ήταν οι σταθερά στην επίθεση, ενώ η άμυνα, έκανε τη δύσκολη δουλειά, ειδικά στην τελευταία περίοδο!

Από την αρχή φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες ποντάρουν περισσότερο στην άμυνά τους, ώστε να περιορίσουν τη δράση και την παραγωγικότητα του αντιπάλου. Στα όρια του σκληρού παιχνιδιού, το σκορ έμεινε χαμηλά, τη στιγμή που ο Προμηθέας έχανε από τα πρώτα 22 δευτερόλεπτα τον Τζο Γιανγκ με διάστρεμμα!

Ο καλύτερος σκόρερ των Πατρινών, δοκίμασε να επιστρέψει στο τέλος της Α’ περιόδου, όμως πονούσε και ζήτησε άμεσα αλλαγή.

Το μακρινό σουτ έγινε βάσανο και για τους δύο, αφού στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα, αμφότεροι είχαν 0/15 τρίποντα! 0/7 η ΑΕΚ, 0/8 ο Προμηθέας.

Το “ρόδι” έσπασε ο Στρέλνιεκς, που μαζί με τον Μάντσεν πρόσφεραν 13 πόντους στην ΑΕΚ στη β΄περίοδο, για να διατηρήσει το μικρό της προβάδισμα, που είχε φτάσει έως τους 7 πόντους, (27-20) με το ξέσπασμα του Φινλανδού.

Ο Κουλμπόκα κράτησε τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ μετά την ισοφάριση, 27-27, μέχρι το 34-31 του ημιχρόνου.

Ο Λιθουανός ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου στην τρίτη περίοδο, όπου πέτυχε 13 πόντους για να βάλει την ομάδα του στη θέση του οδηγού, στο μεγαλύτερο μέρος της.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πατήσει πιο καλά στην αντίπαλη ρακέτα, ο Ακίλ Μίτσελ, της έδωσε σκορ και με δύο καλές άμυνες στο τέλος, οι γηπεδούχοι πήραν πάλι προβάδισμα 55-53 κι είχαν και τελευταία επίθεση πριν από τα 30′.

Ο Παπαδάκης βιάστηκε να σουτάρει για τρεις, ο Προμηθέας πήρε το ριμπάουντ και ο Βασίλης Μουράτος πέτυχε τρίποντο πίσω από το κέντρο, σε απίθανο buzzer beater που έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ, 56-55!

Δείτε το ΕΔΩ

Ο Ακίλ Μίτσελ με τον Τιμ Φρέιζερ, όμως, έδωσαν ξανά στην ΑΕΚ τις λύσεις που έψαχνε μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο και στην τελική ευθεία ενός συναρπαστικού αγώνα.

Με συνεργασίες τους έστειλαν την ομάδα τους στο +5, 65-60 και 67-62, πριν επανέλθουν οι φιλοξενούμενοι στο 67-66.

Τότε ήρθαν τα δύο μεγάλα σουτ της ΑΕΚ, από ΜακΓκριφ και Φρέιζερ για το +7, 73-66 με δύο λεπτά για το τέλος!

Όμως η ομάδα του Καντζούρη δεν σκόραρε έως το τέλος, και με το σκορ στο 73-70 με 31” για τη λήξη, ο Προμηθέας έχασε τρεις ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Πρώτα με τρίποντο του Γκίκα και μετά με άλλα δύο άστοχα, του Κουλμπόκα και του Κάουαν, για να πανηγυρίσει η ΑΕΚ την 6η φετινή της νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70