All Star Basket

Η εφτάψυχη ΑΕΚ (5-4) λύγισε με 81-77 τον Προμηθέα Πάτρας (6-3) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την “Ένωση”, που έσπασε το αήττητο των τεσσάρων νικών του Ηλία Ζούρου στον πάγκο του Προμηθέα.

Χωρίς τον Νίκο Παππά έπαιξε η ΑΕΚ που έχει το μυαλό της στον Γέλοβατς, χωρίς τον Γκίκα αγωνίστηκε ο Προμηθέας.

Ανγκόλα (26π.), Κολόμ (19π.) και Φλιώνης (12π.) ήταν οι κορυφαίοι της ΑΕΚ, ενώ από τους Πατρινούς διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Γκραντ, Ρέι, Μάιλς, Γιαννόπουλος και Χαντ.

Ο αγώνας:

Κολόμ, Φλιώνης, Ανγκόλα, Γκρίφιν, Χάμερ η πεντάδα της ΑΕΚ.

Γκάντι, Ρέι, Ρογκαβόπουλος, Αγραβάνης, Γκραντ ξεκίνησαν για τον Προμηθέα.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 25-22, παρά την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο έξαλλος Στέφανος Δέδας για διαμαρτυρία στους διαιτητές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, πίεσε στην άμυνα, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και προηγήθηκε με 9 πόντους (41-32), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 52-43, με τρίποντο του Ανγκόλα στην εκπνοή.

Ο Ανγκόλα είχε 17 πόντους στο ημίχρονο και ο Κολόμ 16, με τους δύο να έχουν μαζί 7/10 τρίποντα!

Η “Ένωση” διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας μείωσε σε 64-63 με τον Ρέι, όμως ο Πετρόπουλος διαμόρφωσε με τρίποντο το 67-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ίδιο σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να διατηρεί μια μικρή διαφορά και τον Προμηθέα να μειώνει στον πόντο (75-74) με τρίποντο του Μάιλς στο 37′.

Το τελευταίο τρίλεπτο:

Ο Χάμερ έβαλε 1/2 βολές (76-74), ο Φλιώνης πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (79-74), ο Μάιλς μείωσε με νέο τρίποντο σε 79-77.

Ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις και ο Ανγκόλα έδωσε μια εκπληκτική ασίστ στον Χάμερ για το 81-77 στα 10.7”, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 52-43, 67-63, 81-77