Δ. Αγραβάνης

Με κορυφαίο τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο αλλαγμένος και πλήρης Προμηθέας Πάτρας έκανε άνετα το break στα Άνω Λιόσια, αφού επιβλήθηκε με 95-82 της ΑΕΚ και με νίκη την Τετάρτη (25/5) στην Πάτρα θα προκριθεί στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αγωνίστηκε πλήρης μετά από πολύ καιρό και ήταν εξαιρετική έχοντας 30 ασίστ για μόλις 8 λάθη.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης που μέτρησε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα!

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Προμηθέα έκανε ο Μάρκους Φόστερ (10π.), ενώ επέστρεψε στη δράση μετά από δύο μήνες ο Κέντρικ Ρέι (12π., 5ασ.).

Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Τζεράι Γκραντ (14π., 6ρ.), Ντάριο Χαντ (10π.), Γιάννης Αγραβάνης (10π.).

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ απώλεσε εύκολα το πλεονέκτημα έδρας και θα παίξει αγώνα “do or die” στην Πάτρα την Τετάρτη (25/5, 17:00).

Ο Κίνο Κολόμ είχε 15 πόντους-8 ασίστ, ενώ ο Άντι Ράουτινς πέτυχε και τους 15 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο με 5/5 τρίποντα (τελείωσε με 5/8). Ο Ανγκόλα πρόσθεσε 14 πόντους, τους περισσότερους στο τέλος με βολές.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έμεινε εκτός αποστολής της ΑΕΚ, λόγω τραυματισμού στο πόδι.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στον αγώνα (5-11), με τον Μάρκους Φόστερ να ξεκινάει με 5 γρήγορους πόντους στο ντεμπούτο του, όμως ο Άντι Ράουτινς είχε 4/4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (22-18 στο 9′), που ολοκληρώθηκε με 22-25, με ένα 0-7 και με buzzer beater τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη.

Ο “καυτός” Ράουτινς έφτασε τα 5/5 τρίποντα και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 30-27 (13′), όμως οι Πατρινοί πήραν ξανά το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (42-44), με κορυφαίο τον Δημήτρη Αγραβάνη.

Ο Προμηθέας ήταν πολύ καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με διαφορά 12 πόντων (52-64 στο 29′), με τους Χαντ και Τζεράι Γκραντ να πλαισιώνουν τον εξαιρετικό Δ. Αγραβάνη.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22 πόντους (64-86 στο 34′) και η ομάδα του Μάκη Γιατρά έφτασε άνετα στο break, αφού η ΑΕΚ κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο 2ος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί στην Πάτρα την Τετάρτη (25/5, 17:00) και με νίκη ο Προμηθέας θα κάνει το 2-0 και θα προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95.