Κρίμα! Η Εθνική Παίδων κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, όμως η Ιταλία επικράτησε με 64-63 και της ”έκλεψε” την πρόκριση στην τετράδα του Eurobasket U16 που διεξάγεται στο Ούντινε. Αγώνες κατάταξης, πλέον, για την Ελλάδα, η οποία προηγήθηκε με +17 στη δεύτερη περίοδο, όμως οι διαιτητές χρέωσαν με αρκετά φάουλ τους διεθνείς βάζοντας στο ματς τους Ιταλούς.

Η προσπάθεια στο τουρνουά θα συνεχιστεί για τις θέσεις 5-8 απέναντι στην Κροατία μεθαύριο, Παρασκευή (16/8, 17.30).

Αν υπάρχει ιδανικό ξεκίνημα ήταν αυτό που έκανε η ελληνική ομάδα. Μπήκε στο παιχνίδι με ένα 17-0 (5’), οι Ιταλοί ευστόχησαν για πρώτη φορά στο με τον Κασαρίν με τη διαφορά να φτάνει και στο +21 (2-23, 6’) αμέσως μετά. Ένα φάουλ και ένα αντιαθλητικό βοήθησαν τους οικοδεσπότες να φτάσουν στο 8-23 (8’). Η διαφορά μειώθηκε (12-25), αλλά Οικονομόπουλος, Μαντζούκας και Πετανίδης οδήγησαν και πάλι στο +19 (12-33, 12′).

Το σκηνικό παίχθηκε σε επανάληψη, με τους Ιταλούς να πλησιάζουν στους επτά (28-35, 17’) ευστοχώντας από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και στη συνέχεια και από τα 6.75 με τον Κασαρίν, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (33-38). Οι Ιταλοί μείωσαν στους δύο πόντους στην τρίτη περίοδο (39-41, 25′), ο Ναυπλιώτης οδήγησε στο +6 (40-46, 28′), αλλά Γκραβάγκι και Κασαρίν έδωσαν στη διαφορά την ελάχιστη δυνατή τιμή της (45-46, 29’). Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Ιταλία πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (48-47) με τον Βιντσίνι.

Ο Μερμίγκης έγραψε το 51-55 (33:23) και το 55-57 (34:45), για να χρεωθεί αμέσως μετά με πέμπτο φάουλ. Η Ελλάδα έφτασε στο 60-63 (38:22) με τον Οικονομόπουλο, η Ιταλία μείωσε με τον Σπανιόλο με 45’’ στο ρολόι (62-63). Η ελληνική ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε τη δική της επίθεση και με 23’’ στο ρολόι η μπάλα ήταν στα χέρια των γηπεδούχων.

Ο Σπανιόλο ήταν και πάλι εύστοχος με 9’’ να απομένουν (64-63) και οι Ιταλοί έκαναν φάουλ αμέσως με την επαναφορά, πάνω στον Οικονομόπουλο, καθώς δεν είχαν συμπληρώσει τα τέσσερα ακόμη! Η τάπα του Ονογιάιφε στην τελευταία φάση στον Οικονομόπουλο ήταν και αυτή που έδωσε τη νίκη στους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 33-38, 46-47, 64-63