Παναθηναϊκός

Μια αγωνιστική έπειτα από τη νίκη του επί του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρουσιάστηκε αγνώριστος στην Κωνσταντινούπολη και γνώρισε την τρίτη φετινή του ήττα στη Euroleague με 78-62 από την Εφές, το βράδυ της Παρασκευής (16/11).

Με άθλια ποσοστά (24/64 σουτ), πολύ κακή άμυνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν θα μπορούσε να πετύχει τίποτα περισσότερο απέναντι σε μια πιο ορεξάτη Εφές (5-2) που έχει γυρίσει το “τσιπάκι” έπειτα από δύο χρόνια στην αφάνεια.

Ακόμα κι αν η τουρκική ομάδα σούταρε με 34,8% στο τρίποντο από όπου φέτος έχει παραπάνω από 45% κι είναι η καλύτερη στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί!

Ο Λάνγκφορντ έμεινε άποντος για δεύτερη φορά φέτος, τα τρίποντα πάλι έμπαιναν με το “σταγονόμετρο”, 4/20 κι ενώ η Εφές έδωσε ρεσιτάλ με 8 μπλοκ (4 ο Μπομπουά)!

Ο Βασίλιε Μίτσιτς, οργανωτικά κι ο Ντάνστον με τον Μπομπουά και στις δύο πλευρές του γηπέδου ήταν οι καλύτεροι παίκτες της Εφές, ενώ ο Μοερμάν πολύ παραγωγικός!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παραπατούσε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μια ομάδα που στην αρχή του αγώνα φοβόταν να μπει στη ρακέτα του και έκανε τα πρώτα πέντε της σουτ από τα 6.75μ. Ωστόσο οι Τούρκοι έπαιρναν τα ριμπάουντ (για παράδειγμα τα πρώτα πέντε του ματς!) ανανέωναν επιθέσεις και πήραν σιγά-σιγά το προβάδισμα.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πέτυχε το πρώτη καλάθι έπειτα από 3:17 με τον αρχηγό της αλλά σύντομα βρέθηκε πίσω με διψήφιο αριθμό πόντων: 15-5 στο 7:49 και 19-9 με τον Αντριάν Μοερμάν να έχει πετύχει όσους πόντους είχε ολόκληρος ο Παναθηναϊκός.

Μόνο ο Λοτζέσκι έδινε κάποιες λύσεις μέχρι να αλλάξει δραματικά ο Πασκουάλ το σχήμα της ομάδας του. Με Τόμας, Παππά και Παπαπέτρου οι “πράσινοι” μπήκαν πιο δυναμικά στην αντίπαλη ρακέτα, κέρδισαν κάποια “γκολ φαουλ” αλλά η ανάκαμψη ήταν προσωρινή (21-16 στο 11:35).

Οι αργές επιστροφές έδιναν στην Εφές τη δυνατότητα να “τρυπάει” εύκολα την ελληνική άμυνα με τον Μπομπουά και τον Μίτσιτς και για αυτό έφτασε να έχει 11/14 δίποντα στι 14:21 και 13/17 στο ημίχρονο.

Το 44-28 με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος ήταν απολύτως αντιπροσωπευτικό της εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ του Σινάν Ερντέμ Ντομ με τον Παναθηναϊκό να έχει άθλια ποσοστά (11/32 σουτ) και ειδικά στο τρίποντο, με 1/9!

Έπειτα από την ανάπαυλα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έδειξαν σημάδια αντίδρασης κυρίως μέσω της άμυνάς τους. Κράτησαν πιο χαμηλά στο σκορ τους Τούρκους, δεν τους άφησαν να έχουν εύκολο τρίποντο όπως στο πρώτο μέρος κι η αθλητική πεντάδα που επέλεξε ο Καταλανός προπονητής, είχε γρήγορες επιστροφές.

Ωστόσο επιθετικά υπήρχαν σοβαρά ζητήματα διότι οι πόντοι στη ρακέτα ήταν λίγοι και μόνο ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σκόραρε με συνέπεια στην τρίτη περίοδο. Η διαφορά έπεσε μόνο μέχρι τους 10 πόντους (52-42) και με το γλίστρημα του Καλάθη στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού ο Βασίλιε Μίτσιτς έκανε στην εκπνοή με κάρφωμα το 60-46.

Η τελευταία περίοδος άφησε μια χαραμάδα ανοιχτή, αλλά μόνο εφόσον οι “πράσινοι” μπορούσαν να αλλάξουν το επιθετικό τους παιχνίδι. Οι Τούρκοι ήταν πια άστοχοι στα τρίποντα, ωστόσο επέμεναν στην άμυνά τους βλέποντας ότι ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις.

Ο Τόμας μείωσε ξανά στους 10 (64-54) στα 3:30, ο Γκιστ είχε βάλει 8 από τους 10 πόντους του στο δεύτερο μισό, αλλά και πάλι ήταν πολύ λίγο για να γυρίσει αυτό το ματς. Με δύο τυχερά καλάθια, τρίποντο του Μίτσιτς, απίθανο λέι απ του Ντάνστον η Εφές έφυγε πάλι με 72-56 κι όλα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 44-28, 60-46, 78-62

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 3 (1), Σανλί, Μοερμάν 17 (1), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 11 (2 τριπ, 6 ριμπ., 5 ασίστ), Άντερσον, Ντάνστον 14, Σίμον 10 (2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 9 (1), Παππάς 3, Γκιστ 10, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 11 (1 τριπ., 8 ασίστ) Αντετοκούνμπο 8, Μήτογλου.