Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε τα ξημερώματα του Σαββάτου (31/7) η Γαλλία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με 79-62 επί του Ιράν.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ προκρίθηκε αήττητη στα προημιτελικά, όπου θα μπει στο γκρουπ των ισχυρών στην κλήρωση των “8”, ενώ το Ιράν αποκλείστηκε με τρεις ήττες.

Οι Γάλλοι έκαναν ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 24-10, έφτασαν τη διαφορά στους 19 πόντους, από το ημίχρονο 46-27!

Στο δεύτερο μισό, έπαιξαν όσο χρειάστηκε να κρατήσουν την απόσταση ασφαλείας.

Για πρώτη φορά στο Τόκιο, έπαιξε ο Φρανκ Ντιλικίνα, ο οποίος είχε 3 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 18:54.

Πρώτος σκόρερ της Γαλλίας ήταν ο Τόμας Ερτέλ με 16 πόντους. Ο Λουβαβού είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Μουσταφάλ Φαλ, του Ολυμπιακού είχε 3 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα block.

Δείτε τον σε ένα εντυπωσιακό του κάρφωμα:

Για το Ιράν, ο Χαμέντ Χαντάντι ήταν εντυπωσιακός, πιθανόν στην τελευταία του παρουσία σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο άλλοτε ΝΒΑερ και κορυφαίος Ιρανός όλων των εποχών, είχε 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 blocks!