ALLSTARBASKET.GR

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κυριακή στα Άνω Λιόσια την ΑΕΚ με 85-78 και ολοκλήρωσε αήττητος την κανονική περίοδο της Basket League.

Με ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έχτισε σημαντική διαφορά την οποία διατήρησε, παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ.

Η “Ένωση” με 12-10 ρεκόρ και περίμενε τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής, για να μάθει την τελική της θέση και τον αντίπαλό της στα playoffs.

Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με 7-0, όμως η ΑΕΚ σύντομα επανήλθε για να μειώσει και να προσπεράσει 14-13 μετά από 7:20 αγώνα. Ο Ολυμπιακός χτυπούσε διαρκώς στη ρακέτα, είχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα με τον Φαλ και 16 από τους 22 του πρώτου δεκαλέπτου, μέσα από τη ρακέτα .

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει στην μπάλα, να περιορίσει την καλή κυκλοφορία του αντιπάλου της, ενώ επιθετικά ήταν ο Μίτσελ εκείνος που χτύπησε περισσότερο τον Ολυμπιακό στη β’ περίοδο.

Βέβαια ο Ολυμπιακός έφυγε 29-21 και 36-29 στο 15′ αλλά το ημίχρονο τελείωσε στους 3 πόντους διαφοράς, 35-38, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει ήδη 10 λάθη στο 20άλεπτο.

Αυτό ήταν το στοιχείο το οποίο βελτίωσε σημαντικά ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο και με τον Σάσα Βεζένκοφ να αναλαμβάνει πρωταγωνιστικό ρόλο, οι “ερυθρόλευκοι” “πάτησαν το γκάζι”. Πέτυχαν 29 πόντους σε αυτήν την περίοδο και ξέφυγαν με τη μεγαλύτερη διαφορά, 14 πόντων, 67-53 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δεν τα παράτησε, παρά το “μέγεθος” του αντιπάλου της κι ενώ μαθαίνονταν τα νέα από τα άλλα γήπεδα.

Ο Λεμάρ “κουβάλησε” την ομάδα του, πέτυχε δέκα προσωπικούς πόντους στα πρώτα έξι λεπτά και με ένα ακόμα καλάθι του Βλάντο Γιάνκοβιτς, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 5 πόντους, 73-78 με 3:30 για το τέλος.

Ο Ολυμπιακός έδωσε έμφαση στην άμυνά του, δεν επέτρεψε εύκολο καλάθι έως το τέλος και έφτασε στην τελική νίκη με 85-78 για το 22-0 ρεκόρ στη φετινή κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-38, 53-67, 78-85