Η Ζαλγκίρις Κάουνας επιστρέφει δυναμικά στη διεκδίκηση της οκτάδας και των play offs της Euroleague, καθώς την Παρασκευή (28/02) νίκησε με 105-97 την Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση και την έπιασε στη βαθμολογία με ρκόρ 11-15!

Ο Νάιτζελ Χέις έκανε το ματς της ζωής του (ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους), ο Ζακ ΛεΝτέι πιο ώριμος απο ποτέ με 19 πόντους και 24 αξιολόγηση και ο Ουλανόβας είχε  16-6-6, κι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είναι εδώ για να διεκδικήσει τη θέση στην post season.

Σε αντίθεση με ότι μπορεί να περιμέναμε, το παιχνίδι ήταν χορταστικό. Σε up tempo η Ζαλγκίρις Κάουνας, που όπως κάθε χρόνο, προς το τέλος της σεζόν ανεβάζει την απόδοσή της και στην επίθεση, έφτασε σε ημίχρονο 53 πόντων χάρη στις καλές επιλογές της, το μελετημένο και by the book παιχνίδι της.

Ο Νάιτζελ Χέις είχε ρεκόρ καριέρας από το… ημίχρονο με τους 15 (από τους 21) πόντους του για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που έβγαζε plays από σεμινάριο ειδικά στη ρακέτα.

Η Αρμάνι ακολούθησε, έχει παίκτες με ταλέντο και επιθετικά προσόντα και με 15 πόντους του Βλάντιμιρ Μίτσοβ στο 20άλεπτο παρακολουθούσε από σχετικά κοντινή απόσταση.

Όταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα γύρισε το παιχνίδι. Προσπέρασε 66-65, έπαιξε και άμυνα, και πλέον με το 72-71 του 30′ το ματς μπήκε ως ντερμπάρα στην τελευταία περίοδο.

Δείτε μια ωραία συνεργασία του Σέρχιο με τον Ταρζέφσκι στην τρίτη περίοδο:

Κι αν η πολυφωνία της Ζαλγκίρις της έδωσε προβάδισμα 7 πόντων, 89-82 με 2:17 για τη λήξη, ο Σέρχιο με τον clutch Κίφερ Σάικς έφεραν ξανά την Αρμάνι να διεκδικεί τη νίκη όταν ισοφάρισε 91-91 στα 13 δεύτερα!

Η τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ανήκε στη Ζαλγκίρις, αλλά ο Τόμας Γουόκαπ (12π. στο 2ο μέρος) γλίστρησε, οι διαιτητές έδωσαν τζάμπολ και το ματς πήγε στην παράταση.

Η Ζαλγκίρις πήρε μικρό προβάδισμα στην παράταση και ο Νάιτζελ Χέις το “σφράγισε” μέχρι το τέλος με τις 4/4 καθοριστικές βολές που είχε για το 103-97 στα 30 δεύτερα. Στα 45 δεύτερα η Αρμάνι είχε χάσει τον Σέρχιο με τραυματισμό, σε φάουλ που κέρδισε κι οι ελπίδες της για διπλό ψαλλιδίστηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 53-44, 72-71, 91-91 (κ.α.) 105-97 (παρ.)

Η πλάκα του Σάρας στον Μεσίνα για τον… κορονοϊό (vid)

Euroleague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Euroleague 2019-2020: Βαθμολογία