Μια νίκη από την πέμπτη θέση και τρεις μπροστά από την έβδομη βρίσκεται από το βράδυ της Παρασκευής στη EuroLeague ο Παναθηναϊκός, αφού νίκησε στο ΟΑΚΑ τη Βιλερμπάν με 100-88.

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, που έκανε το 100% στον πρώτο στόχο που εόχε θέσει για τους τρεις συνεχόμενους εντός έδρας αγώνες.

Υπήρχαν στιγμές που ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός! Οι 5 τάπες του Παπαγιάννη, οι 17 ασίστ του Νικ Καλάθη, τα πολύ ψηλά ποσοστά των Παπαπέτρου (21π.)-Φριντέτ (22π.).

Η ελληνική ομάδα είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι ικανοποίησε τους 8.500 φιλάθλους του.

Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κλέβει την παράσταση με τα block, τρία στο πρώτο δεκάλεπτο, τέσσερα στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έδειξε να τρομάζει τη Βιλερμπάν!

Προηγήθηκε με 18-10 μετά από 7:11 αγώνα, αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο με το χειρότερο δυνατό τρόπο!

Κάνοντας 6 λάθη, (για μόλις 3 ασίστ στο ίδιο διάστημα) επέτρεψε 8-0 σερί στους Γάλλους (18-18)!

Δείτε ένα από τα μπλοκ του Παπαγιάννη στην πρώτη περίοδο…

…και λίγο αργότερα στην απέναντι πλευρά του παρκέ, ένα εντυπωσιακό κάρφωμα!

Αυτή η εικόνα άλλαξε θεαματικά στο επόμενο δεκάλεπτο. Ο Ταϊρίς Ράις έβαλε τις βάσεις (με 8 προσωπικούς του πόντους) και ο Νικ Καλάθης το… τερμάτισε! Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έδωσε 10 ασίστ σε αυτήν την περίοδο, ναι δεν είναι λάθος, 10 ασίστ, και ο Παναθηναϊκός έκανε πάρτι!

Έκανε ένα γρήγορο 11-0 για το 35-20 κι έφτασε στο +19, 52-33 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 52-35.

Σε αυτό το δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε 6/8 τρίποντα κι εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα, την κίνηση και τα ελεύθερα σουτ που βρήκε με τη σωστή αγωνιστική του συμπεριφορά!

Δείτε μια από τις 10 ασίστ που έδωσε ο Νικ Καλάθης στο δεύτερο δεκάλεπτο:

Ο Παναθηναϊκός γνώριζε πλέον τη συνταγή, δεν έκανε επιπολαιότητες, είχε λίγα λάθη στη Γ’ περίοδο κι έφτασε στο +23 (69-46) με τους Τζίμερ Φριντέτ-Ιωάννη Παπαπέτρου να κάνουν διαγωνισμό ευστοχίας!

Ο Αμερικανός είχε 8/10 (τα 7/9 δίποντο) ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου άρχισε το ματς με 4/4 τρίποντα! Το μεταξύ τους… ματς, πάντως ήταν ισόπαλο μέχρι την τρίτη περίοδο, στο 17-17!

Στο τελευταίο δίλεπτο, βέβαια, η άμυνα της ομάδας του Ρικ Πιτίνο, υστέρησε στις αντιδράσεις της και με επιμέρους σκορ 12-4, η Βιλερμπάν μάζεψε τη διαφορά στους 15, 73-58 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η ελληνική ομάδα είχε τραβήξει πια το πόδι από το γκάζι. Ήταν μεν σοβαρή, αλλά είχε κατεβάσει ρυθμό και έψαχνε με την καλή της κυκλοφορία τα ελεύθερα σουτ.

Ο Ταϊρίς Ράις έφτασε τα 4/5 τρίποντα που είχε κι ο Παπαπέτρου, ο Φριντέτ έκανε την πιο “οικονομική” εμφάνιση της πρώτης του χρονιάς στη EuroLeague, καθώς εξακολουθούσε να έχει μόλις δύο άστοχα σουτ κι είχε φτάσει στους 22 πόντους στο 35:00, σε 17:53 συμμετοχής!

Ο Αντουάν Ντιό τους μιμήθηκε από τα 6.75μ. με 4/4 για τη Βιλερμπάν που έμενε στην ίδια σχεδόν απόσταση των 15 πόντων.

Αυτό που απέμενε ήταν να δούμε εάν ο Νικ Καλάθης σπάσει το ρεκόρ των 19 ασίστ σε έναν αγώνα, που κρατάει από τότε που ο Γιόβιτς έπαιζε στον Ερυθρό Αστέρα.

Τελικά έμεινε στις 17 με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη με 100άρα, αφού με το τρίποντο του Μπεν Μπέντιλ στη λήξη, έγραψε το τελικό 100-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88.