Πολωνία

Μία εύκολη νίκη σημείωσε η Πολωνία καθώς επικράτησε της Ακτής Ελεφαντοστού με 80-63 και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται, επίσημα, στους “16” της διοργάνωσης.

Η αρχή του αγώνα βρήκε την Ακτή Ελεφαντοστού να αιφνιδιάζει την Πολωνία και να καταφέρνει να προηγηθεί στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με πέντε πόντους (13-8).

Στα υπόλοιπα πέντε λεπτά της πρώτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα του Πάολο Ποβιά έκλεισε τα πρώτα δέκα λεπτά με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (24-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, η Πολωνία έδειξε ότι δεν θέλει να μπει σε περιπέτειες και ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, σε υπέρ της και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με +4 (32-36).

Η ομάδα του Μάικ Σκοτ θέλησε να μπει στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και να τελειώσει άμεσα με την υπόθεση νίκη, αλλά η Ακτή Ελεφαντοστού είχε απαντήσεις και έτσι η διαφορά έμεινε κάτω από τους δέκα πόντους, παρόλο που οι Πολωνοί βρέθηκαν σε θέση να το κάνουν αρκετές φορές.

Έτσι, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Πολωνία να διατηρεί βραχεία κεφαλή (49-55) και μπήκε στην τέταρτη με σκοπό να πάρει τη νίκη και να κάνει το 3-0 στον πρώτο όμιλο.

Έτσι και έγινε, καθώς η Πολωνία ανέβαζε σταδιακά την διαφορά καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου και έτσι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 63-80.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άνταμ Βαντζίνσκι με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Ντάμιαν Κούλιγκ με 14.

Για την Ακτή Ελεφαντοστού καλύτερος ήταν ο Τσαρλς Αμπουό με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από κοντά ήταν και ο Ντιόν Τόμπσον με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 32-36, 49-55, 63-80