Άλμα παραμονής έκανε τη Δευτέρα το Μαρούσι που νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον Απόλλωνα Πάτρας με 99-73 στον Άγιο Θωμά, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το Μαρούσι έφτασε στο 6-13 ρεκόρ και τον Απόλλωνα Πάτρας να έχει 3-16 και να μειονεκτεί με το 0-2 στην ισοβαθμία, εάν και εφόσον προκύψει, πριν τον Γ’ γύρο του πρωταθλήματος.

Με πιο πολλές λύσεις, πολύ καλύτερο μπάσκετ, το Μαρούσι απέδειξε την ανωτερότητά του και με την ευστοχία που είχε στο δεύτερο ημίχρονο (8/16 τριπ., έναντι 2/10 στο πρώτο), εκτόξευσε τη διαφορά στο σκορ, που για τα 3/4 του κινούταν γύρω στους 10 πόντους.

Ο Νικολαΐδης πέτυχε 19 πόντους για τους νικητές, 18 είχε ο Κόζι και 17 ο Ραντούλιτσα με 12 ριμπάουντ.

Ο Απόλλωνας Πάτρας που έπαιζε χωρίς τον Μπιμπς και δεν έχει σημειώσει φέτος νίκη εκτός έδρας, έχοντας 0-10 στους αγώνες του μακριά από την Περιβόλα, έδειχνε να ρίχνει “λευκή πετσέτα” στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίος έχασε με 30-12.

H εξέλιξη του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πολύ καλύτερα στον αγώνα, με τον Ραντούλιτσα να έχει ήδη 7 πόντους στο πεντάλεπτο και το Μαρούσι να προηγείται 14-6.

Σε αυτό το διάστημα ο Σέρβος σέντερ είχε καταγράψει 13 αξιολόγηση, κι όλη η ομάδα του Απόλλωνα… 2 (δύο)!

Όμως η ομάδα του Χριστόπουλου βρήκε ρυθμό από την άμυνά της. Με αιχμή τον Όσμπορν άρχισε να κλέψει μπάλες και να υποχρεώνει σε πολλά λάθη το Μαρούσι για να ροκανίσει τη διαφορά.

Μείωσε στο 22-21 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 25-21 και προσπέρασε πρώτη φορά, 27-28 με το μοναδικό τρίποντο που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο, από τον Χρήστο Σαλούστρο.

Με πρώτο σκόρερ τον Κόουλμαν (13π.) προηγήθηκε και με 31-37 με 16-6 επιμέρους στο β’ δεκάλεπτο.

Ο Μπρίσκοου οδήγησε την αντεπίθεση της ομάδας του Βετούλα, που με τη σειρά της έκανε 13-4 για να κλείσει το ημίχρονο 46-43.

Περιορίζοντας τα λάθη, που ήταν υπερβολικά πολλά στο πρώτο μισό και με τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη πολύ εύστοχο, το Μαρούσι άρχισε με 15-4 την τρίτη περίοδο.

Για έξι λεπτά, μόνο ο Κόουλμαν μπορούσε να σκοράρει για τον Απόλλωνα, που εμφανώς, είχε πολύ λιγότερες λύσεις.

Η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους, 64-49, πριν ο Απόλλων βρει δύο σερί τρίποντα, μαζέψει κάπως τη διαφορά και μειώσει στους 8, 69-61 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Νικολαΐδης συνέχισε στον ίδιο εξαιρετικό ρυθμό κι ήλθε και ο Γκλεν Κόζι με μαζεμένους πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου, να βάλουν τέλος σε κάθε συζήτηση σχετικά με το ποιος θα είναι ο νικητής.

Το Μαρούσι επιβεβαίωσε σε διάρκεια την ανωτερότητά του και έφτασε στους 22 πόντους (89-67).

Στο τέλος του αγώνα και κόντρα στο πνεύμα του, υπήρχε ένταση.

Πρώτα εκνευρίστηκε ο Ραντούλιτσα που σε διεκδίκηση ριμπάουντ δέχτηκε αγκωνιά, άρχισε τα… “μπινελίκια” στα σερβικά κι αποχώρησε με δύο τεχνικές ποινές, ενώ αργότερα, ο Κόουλμαν έσπρωξε τον Νικολαΐδη, ενοχλημένος από το στενό του μαρκάρισμα και κινήθηκε κατά του Τζούιστον που είχε σπεύσει προς υπεράσπιση του συμπαίκτη του.

Ο Κόουλμαν αποβλήθηκε, ο Τζούιστον χρεώθηκε αντιαθλητικό, αλλά δίχως να παίξουν όλα αυτά ρόλο στην έκβαση του αγώνα, αφού έμεναν 2:50 για τη λήξη.

Με 1:15 για το τέλος, έπαιξε με το Μαρούσι ο γεννημένος το 2006 γκαρντ, Δημήτρης Ζαμπέλας, στην πρώτη του συμμετοχή στην Basket League.

Oι νικητές αφιέρωσαν τη νίκη στον Χρήστο Ιορδάνου, παίκτη του Αμαρουσίου που πενθεί για την απώλεια του πατέρα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 46-43, 69-61, 99-73