Έτοιμη να στεφτεί πρωταθλήτρια Γερμανίας και στο μπάσκετ η Μπάγερν που πέρασε δια… πυρός και σιδήρου από το Βερολίνο, επικρατώντας της Άλμπα με 82-77. Το τρίτο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Κυριακή (23/6).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά, όπως και στο Audi Dome, φτάνοντας τη διαφορά στο +10 με το… καλησπέρα και στη λήξη της πρώτης περιόδου (25-15).

Το σκηνικό δεν άργησε να αλλάξει, με τους Βαυαρούς να κάνουν τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-21, για το 46-45 του ημιχρόνου.

Η άμυνα έσφιξε για τα… καλά στη τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να φαίνεται ότι βάζουν τις βάσεις για το ”break” και το 2-0 που φέρνει την Μπάγερν μια ανάσα μακριά από το πέμπτο πρωτάθλημα και τρίτο της δεκαετίας (2014, 2018).

Βέβαια, οι παίκτες του Ρενέσες παραλίγο να γυρίσουν το ματς από το -12 (73-61) του 34′, φτάνοντας, μάλιστα, στον πόντο 73-72 στο 37′ και 78-77 με 13 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Όμως, Κόπονεν και Λούτσιτς ήταν ψύχραιμοι στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 46-45, 59-63, 77-82