Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε τέσσερα ρεκόρ καριέρας κι ισοφάρισε άλλο ένα και ο Ολυμπιακός (14-16) νίκησε με 84-80 την Άλμπα Βερολίνου (11-19) στη Γερμανία στην 30ή αγωνιστική της EuroLeague!

Ο Βεζένκοφ έκανε ρεκόρ πόντων (31), αξιολόγησης (41), εύστοχων τριπόντων (6) κι αμυντικών ριμπάουντ (8), ισοφάρισε το ρεκόρ συνολικών ριμπάουντ (10) κι οδήγησε τον Ολυμπιακό στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του!

Πέτυχε δε, το καθοριστικό τρίποντο και τους πέντε τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού, όταν από το +11, 78-67, η Άλμπα πλησίασε στο 78-79!

Δείτε το καθοριστικό, έκτο τρίποντο του Βεζένκοφ:

Ο Οκτάβιους Έλις υπήρξε η κύρια έκφραση παραγωγικότητας του Ολυμπιακού στα πρώτα 7,5 λεπτά του αγώνα, έχοντας ήδη οκτώ πόντους.

Στην εξίδωση προστέθηκε και ο Βεζένκοφ με άλλους τόσους μέχρι να λήξει το δεκάλεπτο με σκορ 18-16 και την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, να έχει όλους κι όλους δύο σκόρερ.

Θα μπορούσε να είναι τιμητικό για τον Έλις και τον Βεζένκοφ, είναι όμως ένα ακόμα δείγμα δυσκολίας στη δημιουργία.

Διότι ακόμα κι όταν πέρασε ο Σπανούλης στο παρκέ στο β’ μέρος, οι οργανωτές του παιχνιδιού του Ολυμπιακού, έμοιαζαν απελπιστικά μόνοι, δίχως βοήθεια από τους συμπαίκτες τους στην κυκλοφορία της μπάλας.

Βέβαια ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη επέστρεψε από το -7 (29-22) στο 29-29 και προσπέρασε με το τρίποντο του Λαρεντζάκη 32-31, αλλά ήταν ένα τρίλεπτο δίχως λάθη.

Διότι ο Ολυμπιακός έφτασε στα 11 λάθη στο ημίχρονο, 7 στη β’ περίοδο και πάλι καλά που με την πίεσή του, είχε ωθήσει και την Άλμπα σε εννέα λάθη, έξι στην Α’ περίοδο, οπότε το σκορ ήταν κλειστό.

Μέχρι να σκοράρει ο Σίβα στην τελευταία επίθεση της Άλμπα από τα εννέα μέτρα για να γράψει το 42-37 του ημιχρόνου.

Ο Σάσα Βεζένκοφ συνέχισε στην τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας 10 από τους 25 πόντους της ομάδας του.

Ο ρυθμός άλλαξε στο παιχνίδι, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν περισσότερο στο transition, να αναζητήσουν πιο εύκολο καλάθι.

Υπήρχαν στιγμές που έμοιαζε… με προπόνηση, καθώς οι άμυνες μπήκαν σε δεύτερο πλάνο και για αυτό υπήρξε υψηλή παραγωγικότητα κι από τους δύο.

Πρώτα με τα τρίποντα η Άλμπα προσπέρασε ξανά από το 42-44 σε 53-49, απάντησε ο Ολυμπιακός με 53-54 για να λήξει το δεκάλεπτο 62-62 με τον Βεζένκοφ να ‘χει ισοφαρίσει ήδη το ρεκόρ καριέρας του των 20 πόντων και να έχει 4/5 τρίποντα.

Με τον Σλούκα να’χει περισσότερο χώρο και ταυτόχρονα τον Σπανούλη στην πεντάδα για καλύτερο χειρισμό και περισσότερες ορθές αποφάσεις, ο Ολυμπιακός έφυγε στους 6, 68-62 στις αρχές της τελευταίας περιόδου κι έφτασε στο +10 77-67 στο πεντάλεπτο! Οι πρώτες πέντε εύστοχες επιθέσεις του στην τελευταία περίοδο του έδωσαν 15 πόντους, αφού ήλθαν από τέσσρα τρίπνοτα κι ένα “γκολ φάουλ”!

Παράλληλα πρόσεξε την περιφερειακή του άμυνα, δεν άφησε ελεύθερα σουτ, ο Σίβα ήταν άποντος στο δεύτερο μισό του αγώνα κι ο Ολυμπιακός είχε πλέον επιβάλλει το νόμο του.

allstarbasket.grΗ μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς έφτασε στα 4:36 με τη βολή του πολύ θετικού και πάλι Λαρεντζάκη για το 78-67.

Σε αυτό το σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός έχασε το μυαλό του. Κακές επιλογές, χαλάρωση της άμυνας κι η Άλμπα άρχισε να μαζεύει τη διαφορά.

Μείωσε 78-79 στα 30 δεύτερα, αλλά εκεί ήταν και πάλι ο Βεζένκοφ: Πέτυχε το 6ο του τρίποντο σε 7 προσπάθειες για το 82-78 μκαι σφράγισε στο φινάλε με 2/2 βολές την τελική επικράτηση με 84-80!

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84