Μπασκόνια

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Μπασκόνια με 95-91, με τον Τζέισον Γκρέιντζερ να πληγώνει την πρώην ομάδα του, σημειώνοντας 21 πόντους.

Στο Βερολίνο, η Άλμπα υποδέχθηκε τους Βάσκους, στον εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής της Euroleague. Ένα παιχνίδι που άνοιξε το νέο ημερολογιακό έτος της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ήταν άκρως χορταστική, με την Άλμπα και την Μπασκόνια να δίνουν μία τεράστια μάχη για να πάρουν τη νίκη.

Ο Πολονάρα μαζί με τον Ντράγκιτς, προσπάθησαν να είναι οι παίκτες που θα… κουβαλούσαν το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Ο Ιταλός μέτρησε 18 πόντους και ο Σλοβένος 17, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να χαρίσουν στους Βάσκους την πολυπόθητη νίκη, καθώς ο πρώην παίκτης της Μπασκόνια, Τζέισον Γκρέιντζερ είχε άλλη άποψη.

Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 21 πόντους, παίρνοντας από το… χέρι τη γερμανική ομάδα και την οδήγησε στην έβδομη νίκη της φέτος.

Μάλιστα, την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” είχε την ψυχραιμία να δει τον ανοιχτό Τίμαν, ο οποίος με τρίποντό του έβαλε και πάλι την Άλμπα σε θέση να διεκδικήσει τη νίκη (89-89). Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι πήραν μετρημένες προσπάθειες και με τον Λο (19 π.) να ευστοχεί σε καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο +3 (94-91) με την Μπασκόνια να μην μπορεί να βρει το τρίποντο για να ισοφαρίσει το παιχνίδι και να το στείλει στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 45-44, 74-72, 95-91