Την ήττα με 87-78 γνώρισε την Τετάρτη (6/4) ο Παναθηναϊκός (8-19) από την  Άλμπα Βερολίνου (12-15) στον εξ αναβολής αγώνα της 19ης αγωνιστικής της Euroleague.

Το πιο σημαντικό από όλα, όμως, είναι ότι έχασε τον Νεμάνια Νέντοβιτς, με τραυματισμό 3:09 πριν από το τέλος, κι ενώ στις 11/4, τη Δευτέρα, έρχεται ο αγώνας με τον Ολυμπιακό για τη Stoiximan Basket League στο ΟΑΚΑ.

Ο Σέρβος, πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού στο Βερολίνο, με 27 πόντους, έπεσε άσχημα στο παρκέ, περπάτησε για να βγει έξω, αλλά υπάρχουν φόβοι για αρκετά σοβαρή ζημιά!

Έχει πάθει διάστρεμμα στο αριστερό πόδι και θα υποβληθεί σε εξετάσεις, στη Γερμανία, μάλιστα, πριν φύγει η αποστολή για Κωνσταντινούπολη, για να διαπιστωθεί άμεσα η κατάστασή του.

Ο Παναθηναϊκός δεν άξιζε κάτι περισσότερο, από αυτό που πήρε στην Μερσέντες Αρένα του Βερολίνου.

Δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Άλμπα, κυνηγούσε διαφορές που έφτασαν σε double score και μολονότι ο Νέντοβιτς έφερε το παιχνίδι κοντά, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι συμπαίκτες του δεν έδωσαν το κάτι παραπάνω.

Από την αρχή, άλλωστε, η ελληνική ομάδα βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ και μάλιστα μεγάλες διαφορές. Μολονότι άρχισε με 5/5 σουτ, ο Παναθηναϊκός έχασε τα επτά επόμενα μέχρι τη λήξη της Α’ περιόδου, όπου βρέθηκε στο -15, 28-13.

Τα επιθετικά ριμπάουντ της Άλμπα του έκαναν μεγάλη ζημιά, όπως και τα κλεψίματα των Γερμανών, που ήταν από την αρχή στο κλίμα του αγώνα. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έβγαλε την αντίδραση του Παναθηναϊκού.

Ο Σέρβος πέτυχε 14 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έφτασε στους 18 στο ημίχρονο κι ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 44-40 του ημιχρόνου, μολονότι στο 20άλεπτο, είχε 10 λιγότερες επιθέσεις από την αντίπαλό του!

Το πρόβλημα βέβαια, όλη τη βραδιά δεν ήταν στην επίθεση, αλλά κυρίως, στην άμυνα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν έδειξαν πρόθυμοι να κυνηγήσουν τα γκαρντ της Άλμπα που έδιναν το ρυθμό και να χαλάσουν την άψογη κυκλοφορία της μπάλας, από μια ομάδα-υπόδειγμα λειτουργίας στο παρκέ, μολονότι έχει μέσης αξίας και ποιότητας παίκτες.

Για αυτό κι όταν στην τρίτη περίοδο δεν υπήρχε πια το κρεσέντο του Νέντοβιτς το γήπεδο…. πάλι κατηφόρισε κι η Άλμπα ξέφυγε 69-55.

Ο Μάοντο Λο πήρε προσπάθειες, η ομάδα του Μαρτίνεθ πέτυχε 5 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός, έκανε στο ίδιο διάστημα επτά λάθη και βρέθηκε στο -14, 69-55.

Η τελευταία περίοδος δεν απείχε και ιδιαίτερα από τη συνολική εικόνα, μολονότι μπορεί κάποιος να βρει ένα θετικό πρόσημο στο ριμπάουντ της ελληνικής ομάδας.

Όχι για να αλλάξει τη ροή του αγώνα, αφού τα 30 λεπτά τη δρομολόγησαν, πόσο μάλλον, όταν με 3:09 ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Νέντοβιτς με τραυματισμό.

Κι υπάρχουν φόβοι για ζημιά που μπορεί και να μην του επιτρέψει να παίξει στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Ολυμπιακό, σε ένα ματς, που σε αντίθεση με το αποψινό, “καίει” τον Παναθηναϊκό, αφού τη Δευτέρα θα κριθεί το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs του Πρωταθλήματος!

Προηγείται, ημερολογιακά και μόνο βέβαια, ο αγώνας της Παρασκευής με τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, στην 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα