Με τους Μίλος Τεόντοσιτς και Κάιλ Γουίμς να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση η Βίρτους Μπολόνια έκανε προπόνηση στο Βερολίνο διαλύοντας (96-74) την Άλμπα, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι Ιταλοί κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ της Mercedes-Benz Arena, απέναντι στους Γερμανούς, που δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να αντιδράσουν.

Η Βίρτους έχει πλέον 13-15 στη διοργάνωση με τον Μίλος Τεόντοσιτς να σημειώνει 21 πόντους με 6 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κάιλ Γουίμς με 22 πόντους.

Η Άλμπα μετράει πλέον 7νίκες-21 ήττες και ο Σμιθ (12 πόντους) με τον Σίκμα (11 πόντους) ήταν εκείνοι που διασώθηκαν από τους γηπεδούχους.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Βίρτους κυριάρχησε με τον Μίλος Τεόντοσιτς (14-22 στο 10’) σε ρόλο-οργανωτή-εκτελεστή, ενώ δίπλα του είχε τους εξαιρετικούς Γουίμς και Τζαϊτέ.

Στο τέλος του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι είχαν εξασφαλίσει μια μεγάλη διαφορά (33-49, στο 20’) την οποία διεύρυναν στο τέλος του τρίτου 10λεπτου (59-77 στο 30’) δίνοντας χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας στον αγώνα στην τελευταία περίοδο.

Οι Ιταλοί ήθελαν πολύ τη νίκη και το έδειξαν έμπρακτα με την απόδοση τους παίζοντας σε υψηλές ταχύτητες από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης απέναντι στους Γερμανούς από τους οποίς οι προσπάθειες των Σμιθ και Σίκμα δεν ήταν αρκετές για να αποτρέψουν την μεγάλης έκτασης ήττα…

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 33-49, 59-77, 74-96.