Σέρχιο Ροντρίγκεθ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε το τεστ… Μπαρτσελόνα, το βράδυ της Παρασκευής επικρατώντας με 84-76 σε ένα πολύ κλειστό ματς στο Παλάου Μπλαουγκράνα!

Ποτέ, καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των εννέα πόντων σε μια αναμέτρηση.. από τα παλιά, επί ημερών της μεγάλης Μπαρτσελόνα, που στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν στο ένα, άντε στα δύο καλάθια, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε χαρακτήρα.

Με ηγέτη τον Νάντο Ντε Κολό, παίκτη-κλειδί τον Νικίτα Κουρμπάνοφ που έκανε το ματς της ζωής του, και καθοριστικούς τους Ροντρίγκεθ-Κλάιμπερν, οι Ρώσοι πήραν αυτό που ήθελαν κι έκαναν παράλληλα τη χάρη στον… Ολυμπιακό που φυσικά και ήθελε να χάσουν οι Καταλανοί!

Ο Νάντο Ντε Κολό έκανε σπουδαίο ματς με 25 πόντους και 7/10 τρίποντα, αλλά στο τέλος, το μυαλό και η δημιουργία του Σέρχιο, με τα μικρά πράγματα που κάνει ο Κλάιμπερν και ένα-δυο μεγάλα σουτ του Νικίτα Κουρμπάνοφ έκριναν τον νικητή.

Ο Γάλλος γκαρντ της ΤΣΣΚΑ πέτυχε 14 πόντους με 4/6 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο όπου η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 44-41 κι έβαλε τις βάσεις. Η Μπαρτσελόνα όμως αντέδρασε, ο Βίκτορ Κλαβέρ πέτυχε 10 από τους 17 πόντους του στην τρίτη περίοδο όπου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 59-50 με 4:49 για το δεκάλεπτο!

Γουίλ Κλάιμπερν

Στην ΤΣΣΚΑ… σήμανε συναγερμός, έβγαλε τα… άγρια ένστικτα της μεγάλης ομάδας, κάτι που ακόμα χτίζει η σημερινή Μπαρτσελόνα και το δεκάλεπτο… πρόλαβε να τελειώσει 61-63 για τους Ρώσους.

Δεν τελείωσε όμως εκεί ο αγώνας, αν κι ο Σβέτισλαβ Πέσιτς “ακύρωσ哨το όπλο Βίκτορ Κλαβλερ που βρισκόταν σε καλή μέρα. Τον έβγαλε με 7:30 για τη λήξη για χάρη του Σίνγκλετον και δεν μπήκε πάλι στο παρκέ για λόγους που μόνο ο Σέρβος κόουτς ξέρει.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πήρε την μπαγκέτα, καθοδήγησε σωστά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έφτασε στο 80-71, μεγαλύτερή της διαφορά με 01:06 για το φινάλε. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη που ήθελε, έφτασε στο 15-5 κι άφησε την Μπαρτσελόνα στο 11-9 και μετά από αυτό το αποτέλεσμα δεν χάνει το πλεονέκτημα έδρας στα play offs.

Τα δεκάλεπτα: 20-20 , 41-44, 61-63, 76-84.