Μια βαθιά ανάσα στην προσπάθεια να μην μείνει εκτός οκτάδας, πήρε την Παρασκευή (26/3) η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (17-13), που νίκησε στη Μόσχα τη Χίμκι (3-27) με 91-70 στην 31η αγωνιστική της Euroleague!

Με επτά ήττες στους εννέα τελευταίους αγώνες της στη Euroleague, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είδε την… κατηφόρα να μην τελειώνει το τελευταίο δίμηνο, αφού είχε ξεκινήσει από το τρίτο καλύτερο ρεκόρ σε ποσοστό επιτυχίας κι έφτασε πριν από τον αγώνα να είναι ένατη στη βαθμολογία της Euroleague!

Για καλή της… τύχη, το πρόγραμμα αυτής της εβδομάδας είχε Χίμκι, μολονότι η ταλαπωρημένη ομάδα της Μόσχας είχε νικήσει στην Αγία Πετρούπολη, στον Α’ γύρο, σε μια από τις μόλις τρεις νίκες της στη διοργάνωση, σε σύνολο 30 αγώνων, με τον αποψινό!

Ο Αλεκσέι Σβεντ επέστρεψε στο rotation της Χίμκι, δίχως ρυθμό, όμως, αν κι η Ζενίτ άργησε να βρει το δικό της.

Προηγήθηκε 14-11 στο δεκάλεπτο και 39-29 στο ημίχρονο,κάνοντας τα στοιχειώδη στην άμυνα.

Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου άρχισε με 7-0, πήγε στο 46-29 και άριχσε να νιώθει πιο άνετα.

Η Χίμκι δεν μπορούσε να απειλήσει, και όλα τέλειωσαν.

Ο Μίκι, ο Σβεντ και ο ΜακΚόλουμ πέτυχαν 59 από τους 70 πόντους της Χίμκι.

Για τη Ζενίτ που είχε 13/24 τρίποντα, ο Χόλινς πέτυχε 17 πόντους, 13 ο Πάνγκος κι από 10 Μπάρον και Πόιθρες.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 29-39, 47-66, 70-91