Καρδίτσα-Απόλλωνας Πάτρας

Τη δεύτερη νίκη της στην Basket League και πρώτη από τις 15 Οκτωβρίου πανηγύρισε η Καρδίτσα, η οποία επικράτησε 80-65 του Απόλλωνα Πάτρας σε ματς για τη 14η αγωνιστική.

Πρωταγωνιστές για το πρώτο θετικό αποτέλεσμα της θεσσαλικής ομάδας έπειτα από τη 2η αγωνιστική, ήταν οι Ρομπέρτο Γκάλινατ (17π.), Ντάβιντ Γκάμπροβσεκ (13π.), Σον Έβανς (13π.-7ρ.) και Γιώργος Γκιουζέλης (9π.-8ρ.).

Στον αντίποδα, ο Απόλλωνας Πάτρας προσπάθησε με τους Παναγιώτη Φιλιππάκο (17π.-10ρ.), Νικ Γκρίφιν (13π.) και Αλόνζο Βερτζ Τζούνιορ (11π.-5ρ.).

Με αυτό το αποτέλεσμα, η νικήτρια ομάδα ανέβηκε στο 2-12 και έπιασε το Λαύριο, ενώ η ηττημένη έπεσε στο 3-11.

Να σημειωθεί ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Απόλλωνα, η Καρδίτσα υπερισχύει, καθώς στο ματς του α’ γύρου είχε ηττηθεί με 6 πόντους.

Με 12-3 προηγήθηκε η Καρδίτσα απέναντι σε έναν νευρικό Απόλλωνα, ο οποίος για 07:50 είχε βάλει μόλις ένα δίποντο και μία βολή.

Τα τρία διαδοχικά τρίποντα του Φιλιππάκου επανέφεραν τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 15-12.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γκάμπροβσεκ βρήκε ρυθμό και με τη στήριξη του Γκάλινατ προσέφερε πολλά στην Καρδίτσα, η οποία μετέτρεψε το 23-21 σε 30-21 σε 2,5 λεπτά.

Ο Γκρίφιν έβαλε προσωρινά τέλος στο σερί των γηπεδούχων με βολή έπειτα από τεχνική ποινή, αλλά η διαφορά δεν σταμάτησε να αυξάνεται και να φτάνει εν τέλει στη μέγιστη τιμή, στο φινάλε του α’ ημιχρόνου (42-26).

Αισθητά βελτιωμένος σε άμυνα και επίθεση επανήλθε για το δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας. Με επιμέρους 10-2 η απόσταση έγινε μονοψήφια. To 61-51 του τρίτου δεκαλέπτου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς.

Τελικά, η Καρδίτσα δεν αγχώθηκε καθόλου στην τελευταία περίοδο, έφτασε μέχρι το +18 και πήρε μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη.

Η θεσσαλική ομάδα ήταν ανώτερη σε ποσοστό διπόντων-τριπόντων, ριμπάουντ (36-27), ασίστ (22-17), κλεψίματα (8-6) και έκανε λιγότερα λάθη (12-16).

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65